BRICS ülkelerinde enflasyon ile emisyon ilişkisi
Inflation and emission relationship in BRICS countries
- Tez No: 660347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Birinci bölümde paranın ortaya çıkışı, tarihsel seyri ve enflasyon hakkında bilgi verildikten sonra, enflasyonun toplum için taşıdığı önem, türleri, beklenen ve beklenmeyen enflasyonun topluma maliyetlerine değinilmiştir. İkinci bölümde merkez bankacılığı ve merkez bankalarının bağımsızlığı kavramları hakkında bilgi verilmiş, Türkiye'de piyasaya emisyon para vermeye yetkili tek kurum olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın yapısı ve organları anlatılmıştır. Çalışma kapsamında incelenen bir diğer kavram olan emisyon kavramı açıklanmış, emisyonda merkez bankalarının rolü, para talebi teorileri ve önemine değinilmiştir. Üçüncü bölümde BRICS Ülkelerindeki para ve sermaye piyasaları ile literatür taramasına değinilmektedir. Bu kapsamda BRICS oluşumu, para politikaları ile para ve sermaye piyasaları hakkında genel bilgiler verilirken, akademik dergiler, kitaplar ve akademik çalışmalar incelenerek literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölüm ekonometrik çalışmaya ayrılmış olup, zaman serileri analizi ile BRICS ülkelerine ait emisyon ile enflasyon oranları arasında ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter general acknowledges are given emergence and historical course of money, inflation, inflation types, it's importance for society, expected and unexpected inflation. In the second chapter general acknowledges are given about central banking, Central Bank of Republic of Turkey (CBRT), currency circulation, central banks role in currency circulation, money demand theories. Third part is devoted to money and capital markets in BRICS Countries and the literature review. In this context, general information about BRICS formation, monetary policy, money and capital markets in BRICS Countries are given, within the scope of the literature review; academic journals, books and academic studies have been examined. In the fourth chapter the relationship between inflation and currency in circulation in BRICS countries is analyzed by performing time-series analysis.