İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde sertifika programlarına katılan kadınların hayat boyu öğrenme, sürekli eğitim merkezi ve çalışma hayatında kadın olgularına yönelik bakışları
Perspectives of women participating in certificate programs at Istanbul University Continuing Education Center towards lifelong learning, continuing education center and women's phenomena in working life
- Tez No: 660348
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Çalışmanın amacı sürekli eğitim merkezinden eğitim alan kadınların hayat boyu öğrenme, sürekli eğitim merkezi ve çalışma hayatında kadın olgusuna dair görüşlerinin derinlemesine ve ayrıntılı olarak irdelenmesi, böylelikle düşüncelerin altında saklı olan kavramları keşfederek konuya anlam kazandırılmasıdır. Çalışma kapsamında İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde 2017 ve 2018 olmak üzere her iki yılda da açıldığı belirlenen sertifika programlarında eğitim alan 26 kadın katılımcı bulunmaktadır. Nitel araştırma yönteminin esas alındığı çalışmada desen olarak Gömülü Teori (Temellendirilmiş Kuram) yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışma hayatında kadınların dezavantajlı konumlarının devam ettiği gerçeğiyle birlikte hayat boyu öğrenme politikalarının işgücü piyasası kapsamında dönüşüm yaşadığı görülmektedir. Bu iki gerçekten yola çıkarak sürekli eğitim merkezlerinde eğitim alan kadınlara yönelik yapılacak nitel bir araştırma ile bahsi geçen konuları nasıl anlamlandırdıklarının keşfi çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda sonuç olarak çalışmada katılımcıların hayat boyu öğrenmeyi piyasacı bir yaklaşımla ele alıp ekonomik yapının gerektirdiği bir zorunluk olarak gördükleri ortaya çıkmıştır. Sürekli eğitim merkezi konusunda ise mesleki eğitimin temel katılım sebebi olduğu görülmüştür. Çalışma hayatında kadın olgusuna dair elde edilen sonuçlarda ise kadınların dezavantajlı konumlarını içselleştirdikleri, çalışmayı temel sosyal bir hak olarak görmekten ziyade lütuf olarak algılıyor oldukları, öte yandan temel sorunun toplumsal cinsiyetle ilgili olduğu ve yasal düzenlemelerden önce zihniyet değişiminin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to set forth an in-depth and detailed analysis of the opinions of women receiving education from the continuing education center on lifelong learning, continuing education center and the phenomena of women in working life. This way, concepts underlying their thoughts will be discovered and the subject will be made sense of. Within the scope of the study, there are 26 female participants who attended trainings within the certificate programs provided in both 2017 and 2018 at Istanbul University Continuing Education Center. Based on qualitative research methods, the study adopts Grounded Theory approach in terms of research design. Besides the fact that the disadvantaged position of women in working life continues, lifelong learning policies are also observed to be transformed within the scope of the labor market. Based on these two facts, a qualitative research to be conducted among women attending trainings at continuing education centers would display the importance of the study with respect to the question of how they make sense of the aforementioned matters. As a result, it was revealed that the participants consider lifelong learning from a marketist approach and see it as a necessity, required by the economic structure. Regarding the continuing education center, on the other hand, it is observed that vocational education is the main reason of participation. The results obtained regarding the phenomenon of women in working life revealed that women internalize their disadvantaged positions and perceive working as a blessing rather than a fundamental social right. On the other hand, it is concluded that the main problem has to do with gender and a change of mentality is necessary before legal regulations.