Ulus biçim ve yurttaşlık: Erken Cumhuriyet döneminde yurttaşlığın inşası (1923-1938)
Nation form and citizenship: The construction of citizenship in the early Republican period (1923-1938)
- Tez No: 660349
- Danışmanlar: PROF. DR. ENES KABAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Erken Cumhuriyet döneminde yurttaşlığın inşasını konu edinen bu çalışmada, evvela antik yurttaşlığın kavramsal çerçevesi; sonrasında modern yurttaşlığın, ulus devlete referansla tanım bulan, başat içerimleri ele alınmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde antik yurttaşlığın kapsam ve sınırları belirlenmekte, antik kentlerde yurttaşlık ideal ve pratiklerinin göndermede bulunduğu temel değişkenler irdelenmektedir. İkinci bölümde ise, ulus biçimin belirmesine mukabil, yurttaşlık statüsünde yaşanan değişim ve dönüşümler tartışılmaktadır. Yanı sıra farklı ulus ve yurttaşlık kavrayışlarına yaslanan ideal tipler değerlendirilmektedir. Nihayet son bölümde ise, önceki bölümlerde verilmeye çalışılan kavramsal çerçeveye referansla erken Cumhuriyet döneminde yurttaşlığın inşası konu edilmekte; ulus biçim ve yurttaşlık statüsünün başat değişkenleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which mentions the construction of citizenship in the early Republican period, firstly the conceptual framework of ancient citizenship then the main implications of modern citizenship, which are defined with reference to the nation state, are discussed. In the first part of the study, the scope and boundaries of ancient citizenship are determined, and the main variables referenced by citizenship ideals and practices in ancient cities are examined. In the second part, in response to the emergence of the nation form, the changes and transformations in the citizenship status are discussed. In addition, ideal types based on different comprehensions of nation and citizenship are evaluated. Finally, in the last part, with the reference to the conceptual framework that was tried to be provided in the previous chapters, the construction of citizenship in the early Republican period is discussed, the main variables of nation form and citizenship status are examined.