Suriye iç savaşı ve Suriye Türkmenleri
Syrian civil war and Syrian Turkmens
- Tez No: 660361
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Suriye Türkmenleri, Suriye coğrafyasında yaşayan kadim halklardan biri olarak yedinci yüzyıldan itibaren bölgede varlık göstermektedir. Suriye topraklarında bin yılı aşkın süredir temel unsur olarak bulunan Türkmenler, tarihsel seyir içerisinde önce Fransızların akabinde Arap milliyetçiliğinin ve devamında ise Baas Partisinin yoğun baskı, tecrit ve asimilasyon politikalarına maruz bırakılmıştır. Suriye'de 2011 yılının Mart ayında başlayan Arap Baharı süreciyle, bölgedeki varlıkları yeniden dünya gündemine çıkan Türkmenler, iç savaş süreci içerisinde rejim ve müttefiklerinin uyguladıkları politikalar ile zorunlu bir göçe tabi tutulmuştur. Bu bağlamda, Suriye İç Savaşı ve Suriye Türkmenleri isimli çalışma Suriye Türkmenlerinin iç savaş sonrası süreçte içerisinde bulundukları koşulları tarihsel bir perspektif ile ortaya koyarak, Suriye Türkmenlerinin tanınmasına katkı sağlamak ve uluslararası platformlarda siyasi bir aktör olarak göz ardı edilen Türkmenlerin varoluş mücadelesinin temel eksiklerini akademik bir çalışma etrafında toplayarak analiz etmeyi amaçlamıştır. Çalışma genel hatlarıyla Suriye genel tarihi, Arap Baharı süreciyle başlayıp belirgin bir iç savaşa evrilen Suriye İç Savaşının tarihsel gelişimi ve Suriye Türkmenlerini'nin iç savaş sürecindeki askerî , siyasi ve kültürel gelişmelerinin incelenmesi üzerine hazırlanmıştır. Değerlendirme kısmında ise Suriye İç Savaşı sonrasında meydana gelen gelişmelerin sahanın asli unsuru olan Suriye Türkmenlerinin gelecek vizyonunu nasıl etkilediği, Türkmen siyasetinin yaşadığı bölgesel ve küresel sorunların temel kaynağının neler olduğunu, bu sorunların nasıl ve ne şekilde çözümlenmesi gerektiği üzerine kapsamlı bir analiz yapılmıştır. Bu bağlamda,Suriye Türkmenleri konusu, Suriye'nin Türkiye'nin en uzun kara sınır komşusu olması ve yakın gelecekte Suriye'de oluşabilecek yeni bir yönetimin oluşması durumunda, Türkmenlerin alacağı siyasi pozisyon sebebiyle büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Syrian Turkmens living in geography of Syria have lived there since the 7th century as an ancestor people. When they lived there over a thousand years as a basic element, they were exposed to intense repression, isolation and assimilation by French domination, Arab nationalism and the Ba'ath Party during history. In Syria in March 2011 with the Arab Spring process, the Turkmens who came to world to the world agenda once more, were forced migration because of some policies of regime and allies in the Syrian civil war. In this sense, this academic study which was named“Syrian Civil War and Syrian Turkmens”aimed to analyze conditions of Syrian Turkmens with presenting a historical perspective and to contribute to recognition of Syrian Turkmens and finally to occur an academic study for the lack of struggle for existence of Syrian Turkmens who were neglected as a political actor in international platforms. In general, this academic study was made to research Syrian general history, historical development of the Syrian civil war which started with Arab Spring evolved into civil war and Syria Turkmens' military, political and cultural developments. In the evaluation part, a comprehensive analysis was made about how developments that have taken place affected the future vision of the Syrian Turkmens that occurred after the Syrian civil war, what the regional and global problems source of Turkmens politics are. To sum up, the issue of Syrian Turkmens is very significant because of being of Syrian neighbor in terms of Turkey's longest land border and to take place the possible new government in the near future.