Stratejik iç güvenlik yönetimi
Strategic internal security management
- Tez No: 660362
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Devlet erkinin yegâne varlık sebebi, egemenlik sahasında yaşayan halkının temel ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla kamu hizmetlerini yürütmektir. Temel ihtiyaçların başında ise fizyolojik ihtiyaçlar ve güvenlik ihtiyacı gelir. Güvenlik ihtiyacının karşılanması, önceleri dışarıdan gelecek olan tehditlere karşı koymak şeklinde sınırlanmışken, günümüzde güvenlik ihtiyacının boyutları ülke sınırlarının dışında ve içinde sağlanması gereken güvenlik hizmeti olarak ayrışmıştır. Esasına bakıldığında iç güvenlik ile dış güvenlik yani ulusal güvenlik kavramı, birbirleriyle bağlantılı fakat iki farklı disiplindir. İç güvenlik yönetimi, devletlerin kendi vatandaşlarını insan hakları ekseninden çıkmadan, bir arada ve huzur içinde yaşatmaya odaklanan bir disiplindir. Demokrasinin gereklerini yerine getirerek alınan önlemler, çıkarılan yasalar ve konulan yasaklar halkın daha kaliteli bir hayat yaşamasının teminatıdır. Kimse korkunun ve endişenin hâkim olduğu topluluklarda yaşamak istemez. Günümüzde iç güvenlik yönetimi suç işlenmesinin önüne geçmek ya da suçluları adli makamlara teslim etmek işlemleriyle sınırlı düşünülmemekte, sınır aşan ve hatta komşu devletlerle müşterek görev yürüten bir alan olarak kabul edilmektedir. Suçun psikolojik, antropolojik, ekonomik ve sosyal yapıdan kaynaklı nedenleri olduğu gerçeğinin yanında, dışarıdan yönetilen ve vekâlet yöntemiyle de işlenebilecek bir alt yapısının olduğu asla akıllardan çıkarılmamalıdır. Çalışma kapsamında da değişen ve gelişen iç güvenlik yönetim anlayışı, son zamanlarda sosyal bilimler alanında da kullanılmaya başlayan sayısal yöntemlerden ve bir Çok Kriterli Karar Verme tekniği olan Analitik Hiyerarşi Proses yöntemi ile ele alınmıştır. Dünya üzerinde genel kabul gören iç güvenlik yönetim stratejileri literatür taramasına tabi tutulmuş ve sık kullanıldığı tespit edilen Teknoloji Destekli İç Güvenlik Yönetimi, İnsan Temelli İç Güvenlik Yönetimi ve Kentsel Tasarım Tabanlı İç Güvenlik Yönetimi stratejileri ana karar stratejileri olarak belirlenmiştir. Belirlenen stratejilere yönelik AHP ikili karşılaştırma matrisleri oluşturularak ana stratejiler önem sırasına konulmuştur. Yapılan önceliklendirme sonucunda çıkan sonuçlar stratejik yönetim bağlamında görev yapmak isteyen iç güvenlik yönetim aktörlerine tavsiye niteliğinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The sole reason for the existence of the state power is to carry out public services in order to meet the basic needs of its people living in the territory of sovereignty. Physiological needs and the need for safety are the main needs. While meeting the security need was limited to countering threats from outside previously, today the dimensions of the security need are differentiated as security services that should be provided outside and inside the country. As a matter of fact, internal security and external security -national security in other words- are two different disciplines related to each other. Internal security management is a discipline that focuses on ensuring that states' own citizens live together and in peace, without leaving the human rights axis. Measures taken by fulfilling the requirements of democracy, laws passed and bans imposed are the guarantees of a better quality of life for the people. Nobody wants to live in communities dominated by fear and anxiety. Today, internal security management is not considered limited to preventing crimes or handing over criminals to judicial authorities; it functions as a cross-border area and even bilaterally with neighboring states. It should never be forgotten that, besides the fact that the crime has psychological, anthropological, economic and social causes, it has an externally managed infrastructure that can also be committed by proxy. Within the scope of the study, the changing and developing understanding of internal security management was discussed with the Analytical Hierarchy Process method, which is one of the numerical methods that has recently been used in the field of social sciences and is a Multi Criteria Decision Making technique. Internal security management strategies, which are generally accepted in the world, have been subjected to literature review and Technology Assisted Internal Security Management, Human Based Internal Security Management and Urban Design Based Internal Security Management strategies, which are found to be frequently used, have been determined as the main decision strategies. Being directed to the determined strategies, the main strategies were placed in order of importance by creating AHP paired comparison matrices. The results obtained in consequence of the prioritization were presented as recommendations to the internal security management actors who want to work in the context of strategic management.