Özel sektörlerde mobbing uygulamalarının araştırılması; Iğdır sanayi sitesi örneği
Investigation of mobbing applications in private sectors; iğdir industry site example
- Tez No: 660387
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de neredeyse her sektörde Mobbing uygulaması ile karşılaşmak mümkündür. Mobbing uygulaması, mobbing uygulanan kişinin psikolojisini ve sosyal hayatını etkilerken, iş verimini ve kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Bu çalışma Iğdır ilinde bulunan sanayi sitesi çalışanları üzerinde mobbing varlığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışma anketine toplam 209 çalışan katılmıştır. Verilen cevaplar doğrultusunda 62 çalışan mobbinge maruz kaldığını ifade etmiştir. Yapılan analizler 62 çalışan üzerinden yapılmıştır. Örneklem grubunun %48,4'ünün kendini gösterme olanakları üstler tarafından kısıtlandığı, %14,5'inin sözü sürekli olarak kesildiği, %24,2'sinin kendini gösterme olanaklarının meslektaşları tarafından kısıtlandığı, %37,1'inin azarlanmaya maruz kaldığı, %27,4'ünün yaptığı işin sürekli eleştirildiği, %16,2'sinin özel hayatının sürekli eleştirildiği, %14.5'inin telefonla sürekli rahatsız edildiği, %11,3'ünün sözlü tehditler aldığı, %3,2'sinin yazılı tehditler aldığı, %8,1'inin jestler ile ilişkisinin reddedildiği ve %8,1'inin ise imalar yoluyla ilişkisinin reddedildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in many countries of the world, it is possible to encounter Mobbing practice in almost every sector in our country. While mobbing affects the psychology and social life of the person undergoing mobbing, it significantly reduces the work efficiency and quality. This study was carried out in order to determine the presence of mobbing in industrial workers in Iğdır province. According to the research results, a total of 209 employees participated in the survey. In line with the answers given, 62 employees stated that they were exposed to mobbing.The analyzes were made on 62 employees. 48,4% of the sample group was restricted by their superiors, 14,5% of them were constantly interrupted, 24,2% of their opportunities to show themselves were restricted by their colleagues, 37,1% of them were subjected to reprimand, 27,4% of the work was constantly criticized, 16,2% of his private life was constantly criticized, 14,5% of them were constantly disturbed over the phone, 11,3% received verbal threats, 3,2% received written threats, 8,1% dismissed their relationship with gestures, and 8,1% implied It was determined that the relationship was rejected.