İdari istikrar ilkesi
The principle of administrative stability
  1. Tez No: 660401
  2. Yazar: MURAT EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. EBRU GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
İdari istikrar ilkesi; birey lehine tesis edilmiş işlemlerin sübjektif neticelerini koruyarak hukuki güvenliği temin eden ve idari işlemlerin sürekli tartışılabilir konumda olmasını engelleyerek idari düzeni sağlayan bir ilkedir. Hukuk devleti ve hukuki güvenlik ilkeleri ile yakından ilişkili bir kavram olan idari istikrar ilkesi, ülkemizde idari yargı mercileri tarafından uzun zamandan beri müracaat edilen önemli bir denetim kriteridir. Ancak buna rağmen, idari istikrar ilkesinin kapsam ve sınırlarının ne olduğu meselesi, doktrin ya da yargı kararlarında açıkça ortaya konulmamıştır. Bu durum, ilke hakkında genel-geçer esaslar belirlenmesine engel olmuş ve ilkenin kimi durumlarda gelişigüzel kullanımına yol açmıştır. Dolayısıyla ilkenin genel bir çerçevesinin çizilmesi, hangi kavram ve ilkelerle irtibatlı olduğunun tespit edilmesi, hangi hususların bu ilkenin kapsamına dâhil olduğu ve hangilerinin bu ilkenin dışında kaldığı gibi meselelerin incelenmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı; idari istikrar ilkesini sistematik bir şekilde ele alarak ilkenin kapsamını ve sınırlarını tespit etmek, soyut bir kavram olan idari istikrar ilkesini yargı kararlarından istifade etmek suretiyle somutlaştırmaya çalışmak, ilkenin hukukun genel ilkelerinden biri olarak kabul edildiğini ve yargı kararlarında doğrudan müracaat edilen önemli bir denetim kriteri olduğunu vurgulamak, idari istikrar ilkesine binaen korunması gereken hukuki durumları ve istisnalarını incelemek, idari düzenin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi açısından önem arz eden tedbirleri idari istikrar ilkesi açısından değerlendirmek, idari istikrar ilkesinin tesisine hizmet eden araçların neler olduğunu belirlemek ve nihayet idari istikrar ilkesinin çok yönlü ve kapsamlı bir ilke olduğunu ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Administrative stability is a principle that ensures legal security by protecting subjective consequences of individual-oriented acts and maintains administrative order by blocking the situations in which administrative acts are constantly questioned. The concept of the principle of administrative stability, closely associated with the principles of rule of law and legal security, is a significant audit criterion that has long been applied by administrative jurisdiction authorities in our country. However, although it has been in use for a long time, the scope and limits of the principle of administrative stability are yet to be clearly revealed by any doctrines or adjudgements. No de facto rules were determined for this principle and it was even used casually in some cases. Therefore, it is believed that the principle of administrative stability needs to be framed. It is also significant to determine which concepts and principles it is associated with and which provisions should be included in or excluded from the scope of this principle. The aim of this study is to systematically examine the principle of administrative stability and define its scope and limits. By benefiting from some jurisdictional decisions, the study also hopes to embody the principle, which is deemed to be an abstract concept. The study emphasizes that the principle of administrative stability is acknowledged to be one of the general legal principles and an important audit criterion that is referred to in many jurisdictional decisions. In addition, the present study also proposes to examine some legal status and exceptions that should be preserved on the basis of the principle of administrative stability. Within the framework of the principle of administrative stability, the study seeks to analyse some precautions taken for the administrative order to function properly. Eventually, by aiming to determine the means that constitute the principle, the study concludes that the principle of administrative stability is a well-rounded and comprehensive principle.