The role of fiscal incentives on renewable energy: Comparison of Turkey in international context
Yenilenebilir enerjide mali teşviklerin rolü: Türkiye'nin uluslararası bağlamda karşılaştırması
  1. Tez No: 660408
  2. Yazar: EMRAH BERATİ KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN ÇUKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enerji kaynaklarını ve doğal kaynakları verimli ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanarak ülke refahına en yüksek katkıyı sağlamak bugün birçok ülkenin en önemli misyonlarından biridir. Bu bağlamda ülkelerin artan enerji ihtiyaçlarını dışarıya bağımlı olmadan karşılayarak enerjide güvenli bir gelecek yaratmak için yoğun çaba sarf ettikleri görülmektedir. Halihazırda kıt olan fosil enerji kaynaklarının uzak olmayan bir gelecekte tükeneceği düşünülürse, enerjinin dünya çapında uluslararası savaşlar da dahil olmak üzere birçok çatışmaya neden olduğu ve olacağı aşikardır. Yakın geçmişte ivme kazanan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim, bu kaynakların fosil kaynaklara göre sağladığı avantajlarla ulusal ve küresel düzeyde dünya çapında birçok ülkenin önceliği haline gelmiştir. Devletin yenilenebilir enerji yatırımlarına sağladığı mali teşvikler, ülkelerin bu alanda kaydettiği ilerlemenin ana aktörlerinden biri haline geldi. Son yıllarda Almanya, ABD, Japonya, Çin gibi birçok ülkede ve Avrupa Birliği üyelerinin çoğunda yenilenebilir enerji üretiminin artırılması konusunda önemli gelişmeler oldu. Bu tez, Türkiye'nin yenileneblir enerji alanındaki mali teşviklerini uluslararası bağlamda (Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, Almanya, İspanya ve Avrupa Birliği) analiz etmekte ve karşılaştırmaktadır. Yenilenebilir enerji kavramı ve türleri, avantajları ve dezavantajları ile ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Yenilenebilir enerjide ülkemizin geçmişi ve mevcut durumu yasal düzenlemeler ve performans ekseninde incelenmektedir. Yenilenebilir enerji alanındaki mali teşvikler uluslararası bağlamda incelenerek Türkiye ile karşılaştırılmaktadır. Son olarak tez, hükümetin yenilenebilir enerji sektöründeki önemli rolünü teyit etmekte ve sonuçları politika çıkarımlarıyla tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is one of the most important missions of many countries today to make the highest contribution to the welfare of the country by using energy resources and natural resources in an efficient and environmentally sensitive manner. In this context, it is seen that countries are making intense efforts to create a secure future in energy by meeting their increasing energy needs without being dependent on the outside. Considering that fossil energy resources will be depleted in the coming future, it is obvious that energy causes many conflicts around the world, including international wars. The tendency towards renewable energy resources, which has gained momentum in the recent past, has become the priority of many countries around the world with the advantages of these resources relative to fossil resources at the national and global level. The fiscal incentives provided by the state to renewable energy investments have become one of the main actors of the progress made by countries in this area. In recent years, there have been significant developments in increasing renewable energy production in many countries such as Germany, the USA, Japan, Spain, China, and most of the members of the European Union. This thesis analyzes and compares the fiscal incentives of Turkey in an international context. The concept and types of renewable energy are addressed in detail with its advantages and disadvantages. The history and current situation of our country in renewable energy is examined in the axis of legal regulations, and performance. The fiscal incentives in the field of renewable energy is investigated in an international context and compared with Turkey. Finally the thesis confirms the important role of government in the renewable energy sector and discusses the results with policy implications.