Firmaların örgüt kültürünün inovasyon süreçlerine etkisinde Ar-Ge kapasitesinin moderatör rolü: Medikal sektör üzerinebir araştırma
The moderator role of R&D capacity in the effect of organizational culture of companies on innovation processes: A research on the medical sector
- Tez No: 660409
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ALÜFTEKİN SAKARYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzün rekabetçi ortamında, firmalar kendilerine piyasalarda yer edinebilmek için sektördeki değişim ve yenilikleri takip etmek, geleceği planlamak ve sürekli araştırmak zorundadır. Söz konusu ortamda, firmalardaki inovasyonun hayata geçirilmesi ve sürdürülebilmesi için inovasyonu destekleyecek bir örgüt kültürü ve Ar-Ge kapasitesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, firmaların örgüt kültürü ile inovasyon ilişkisini ortaya koymak ve Ar-Ge kapasitesinin bu ilişki üzerinde moderatör (düzenleyici) etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Araştırmada kullanılan veriler, Ankara ili İvedik OSB'deki medikal sektörde faaliyet gösteren firmalardaki 335 çalışandan anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma bulgularına korelasyon analizi, regresyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi ile ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda, örgüt kültürünün inovasyon üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca Ar-Ge kapasitesinin, kuralcı kültür ve hiyerarşi kültürü ile ürün inovasyonu arasındaki ilişkilerde moderatör rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, companies have to follow the changes and innovations in the sector, plan the future and constantly research in order to find themselves in the markets. In this environment, an organizational culture and R&D capacity that will support innovation is required for the realization and sustainability of innovation in companies. The purpose of this study is to reveal the relationship between firms' organizational culture and innovation and to determine whether the R&D capacity has a moderator effect on this relationship. The data used in the research were obtained by survey method from 335 employees in the companies operating in the medical sector in Ankara province İvedik OIZ. The research findings were reached by correlation analysis, regression analysis and structural equation modeling. In the findings obtained as a result of the research, it has been observed that the organizational culture has an effect on innovation. In addition, it has been determined that R&D capacity has a moderator role in the relations between prescriptive culture and hierarchy culture and product innovation.