Otomobil paspasları için yaşam döngüsü boyutunda sürdürülebilirlik analizi
Life cycle sustainability assessment of automobile mats
- Tez No: 660413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ATILGAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı kauçuk otomobil paspasının çevresel etkilerinin yaşam döngüsü boyutunda analiz edilmesidir. Kauçuk paspas için üretimde alternatif ham madde ve enerji kaynaklarının kullanılması ile farklı nakliye mesafesi verileri üzerinden hassaslık analizi yapılmıştır. Çalışmada ayrıca kauçuk otomobil paspası ile halı otomobil paspasının çevresel sürdürülebilirliği karşılaştırılmıştır. Yaşam döngüsü analizi için ISO 14040 ve 14044 serisi standartları takip edilmiştir. Çalışmanın sınırları ham madde elde edilmesi ve nakliyesi ile üretim süreci olarak belirlenmiş olup fonksiyonel birim olarak“1 set otomobil paspası”kullanılmıştır. Modelleme için GaBi v9.5 kullanılarak çevresel etkiler CML yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kauçuk otomobil paspasının yaşam döngüsü çevresel etkileri incelendiğinde abiyotik kaynakların tükenmesi ve ozon tabakası tükenmesi dışındaki diğer dokuz etki kategorisinin en fazla üretim basamağından kaynaklandığı bulunmuştur. Ayrıca araçlarda kauçuk paspas kullanımı yerine halı paspas kullanımının tüm kategorilerdeki çevresel etkilerde artışa sebep olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the environmental impacts of rubber car mat in the life cycle dimension. Sensitivity analysis was performed on alternative raw materials and energy sources used in production for rubber mats and different transportation distance measurement data. In addition, in this study, the environmental sustainability of rubber car mats and carpet car mats were compared. ISO 14040 and 14044 series standards have been established for life cycle analysis. The system boundaries of our study are determined as obtaining the raw material and its transportation and production process. For this study,“1 set of automobile mat”is used as a functional unit. GaBi v9.5 was used for modeling and environmental impacts have been quantified using the CML 2001 impact assessment method. The results suggest that most of the impacts are mainly caused by the car mat production stage; the only exception to the trend is the depletion of abiotic resources and the ozone layer depletion potential. It has been concluded that the use of carpet mats instead of rubber mats in cars has caused an increase in environmental impacts in all categories.