Psikolojik danışmanların kültürel duyarlılık algıları ve mülteci çocuklara karşı tutumlarının incelenmesi: İstanbul örneği
Examining psychological counsellors' perceptions of cultural sensitivity and their attitudes towards refugee children: Istanbul example
- Tez No: 842846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSAK PARDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tezi, psikolojik danışmanların kültürel duyarlılık algıları ve mülteci çocuklara karşı tutumlarını incelemektedir. Araştırma, çeşitli kültürel geçmişlere sahip mülteci çocuklarla çalışan psikolojik danışmanlar üzerine odaklanmıştır. Kültürel duyarlılık, psikolojik danışmanların etkili bir şekilde çeşitli kültürlerden gelen bireylerle çalışabilme becerisini ifade eder. Tez, danışmanların kültürel duyarlılıklarının ve mülteci çocuklara yönelik tutumlarının, danışmanlık hizmetlerinin kalitesi ve etkinliği üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ileri sürer. Tez, nicel bir metodoloji kullanarak, danışmanların kendi kültürel duyarlılık seviyelerini değerlendirmelerini ve mülteci çocuklarla ilgili tutum ve inançlarını belirlemeyi hedeflemiştir. Önemli bulgular arasında, danışmanların kültürel duyarlılık seviyelerinin genellikle yüksek olduğu, ancak mülteci çocuklara yönelik tutumlarının daha karmaşık ve çeşitli olduğu bulunmuştur. Tez, bu bulguların ışığında psikolojik danışmanların kültürel duyarlılık eğitimine ve mülteci çocuklarla çalışırken karşılaşılan özel zorluklara yönelik eğitimlere daha fazla odaklanılması gerektiğini önermektedir. Bu tez, psikolojik danışmanların kültürel duyarlılık algıları ve mülteci çocuklara karşı tutumlarını incelemektedir. Araştırma, 255 psikolojik danışman üzerine gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların çeşitli yaş gruplarından ve farklı cinsiyetlerden olması, ayrıca farklı mesleki görev sürelerine sahip olmaları ve farklı sayıda mülteci çocukla çalışmış olmaları, araştırmanın kapsamlılığını artırmaktadır. Analiz sonuçlarına göre, cinsiyet, yaş, medeni durum, meslekteki görev süresi ve kurumdaki mülteci sayısı, kültürel farklılıklara açıklık, danışanla kültürel benzerlik arama, gerçekçi tehdit ve sembolik tehdit puanları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yaratmamaktadır. Ancak, evli danışmanların kültürel farklılıklara açıklık puanları, bekar danışmanlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgular, kültürel duyarlılık algıları ve mülteci çocuklara karşı tutumların, belirli demografik veya mesleki faktörlere bağlı olmadığını, ancak evli bireylerin kültürel farklılıklara açıklık konusunda daha yüksek bir eğilim gösterdiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, psikolojik danışmanlık mesleğinde, çeşitli kültürlerden gelen bireylerle çalışabilme becerisinin evrenselliğini ve her demografik grubun kültürel duyarlılık konusunda eşit yeteneklere sahip olabileceğini vurgulamaktadır. Ayrıca, evli bireylerin kültürel açıklığa olan daha yüksek eğilimi, evlilik durumunun ve olası aile yapısının bu yetenek üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines psychological counselors' perceptions of cultural sensitivity and their attitudes towards refugee children. The research focused on psychological counselors working with refugee children from various cultural backgrounds. Cultural sensitivity refers to the ability of counselors to work effectively with individuals from various cultures. The thesis argues that counselors' cultural sensitivities and attitudes towards refugee children have a significant impact on the quality and effectiveness of counseling services. Using a quantitative methodology, the thesis aimed to assess counselors' own level of cultural sensitivity and to determine their attitudes and beliefs about refugee children. Among the key findings, it was found that counselors' levels of cultural sensitivity were generally high, but their attitudes towards refugee children were more complex and varied. In the light of these findings, the thesis suggests that there should be more focus on cultural sensitivity training of counselors and training for the special challenges faced when working with refugee children. This thesis examines psychological counselors' perceptions of cultural sensitivity and their attitudes towards refugee children. The research was carried out on 255 psychological counselors. The fact that the participants are from various age groups and different genders, have different professional tenures and have worked with different numbers of refugee children increases the scope of the research. According to the results of the analysis, gender, age, marital status, tenure in the profession and the number of refugees in the institution, openness to cultural differences, seeking cultural similarity with the client, realistic threat and symbolic threat do not make a statistically significant difference. However, the scores of openness to cultural differences of married counselors were found to be statistically significantly higher than those of single counselors. These findings suggest that perceptions of cultural sensitivity and attitudes towards refugee children are not due to specific demographic or occupational factors, but that married individuals show a higher tendency to be open to cultural differences. These results emphasize the universality of the ability to work with individuals from various cultures in the counseling profession and that every demographic group can have equal abilities in cultural sensitivity. In addition, the higher tendency of married individuals to cultural openness suggests that marital status and possible family structure may have a positive effect on this ability.