Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi Kütüphanesi 437 numarada kayıtlı Şiir Mecmuası (İnceleme-metin-MESTAP'a göre tasnif)
Ankara Hacı Bayram Veli University Turkish Culture and Hacı Bektaş Veli Research Center Library The Journel of Poetry with 437 registration number (Review-text-MESTAP's classifiction)
- Tez No: 660462
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Tez konusu olan eser ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ TÜRK KÜLTÜRÜ VE HACI BEKTAŞ VELİ ARAŞTIRMA MERKEZİ KÜTÜPHANESİ 437 numarada kayıtlı şiir mecmuasıdır. Çalışmada önce metin transkribe edilerek şekil ve muhteva incelemesi yapılmış, daha sonra MESTAP' a göre tasnif edilmiştir. Mecmua 105 varaktan oluşmaktadır. Mecmua içinde yer alan şiirler, ilgili şairlerin şiirleriyle ilgili daha önce yapılan çalışmadakilerle karşılaştırılmış ve değişiklikler kaydedilmiştir. Diğer şiirler ise önemli mecmularda yer alıp almadığına bakılarak yine var olanlardaki farklılıklar kaydedilmiştir. Mecmuada şiirleri bulunan şairlerin kısaca biyografileri verilmiştir. Çalışmada şairlerin yaşadığı yüzyıllar, kullanılan nazım şekilleri ve vezinler tablolar halinde verilmiştir. Mecmuada yer alan şiirler dönemin önemli birkaç mecmuasıyla karşılaştırılmış ve içerdikleri şiirler bakımından benzerlikleri tablo halinde verilmiştir. Mecmuada çoğunluğu 16. yüzyıl olmak üzere 15. ve 17. yüzyıl şairlerinin şiirleri yer almaktadır. Mahlası tespit edilen 79 şair bulunmaktadır. Mahlassız 233 şiir vardır. Mecmuada en çok şiiri bulunan şair ise Üsküplü İshak Çelebi'dir. En çok kullanılan nazım şekilleri gazel ve kıt'adır. Mecmuada meyve ve isim falları bulunmaktadır. Şiirlerin çoğunluğu âşıkane tarzda olup şehrengiz, elifname, suriyye, nuniyye gibi çeşitli türler de yer almaktadır. Mecmuada Arapça ve Farsça şiirler ile görsel şiirler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thesis subject work is the poem which registered at ANKARA HACI BAYRAM VELİ UNIVERSITY TURKISH CULTURE and HACI BEKTAŞ VELİ RESEARCH CENTER LIBRARY with 437 registration number. Firstly in this study, the examination of the form and content of the text done by transcribing. After that it classified according to MESTAP. The review comprised by 105 leaves. Poems in review compared with earlier works about the related poets poems and changes recorded. In other poems, searched for it takes place in important reviews or not, the differences were recorded for which taken place. There is short biographies of the poets in the review whose poems were taken place in review. On this study, the centuries poets lived, used verse forms and meters were given in tabular form. The poems in the study were compared with the important reviews of the age and they were given in tables in terms of similarities of poems included. In the review, there are poems which were written by the 15th, 17th and mostly 16th century poets. There are 79 poets, whose pen names was determined. There are 233 poets without pen name. Üsküplü İshak Çelebi has the most poems in the review. Most used verse forms were ghazel and quatrain. There are fruit and name horoscopes in the review. Most of the poems were in amorous style, also different styles like şehrengiz, elifname, suriyye and nuniyye were taken places. There are visual poems with Arabic and Persian poems in the review.