Chinese foreign policy towards the Middle East, the Kingdom of Saudi Arabia as a model 2013–2022
Çin'in Ortadoğu'ya yönelik dış politikası, bir model olarak Suudi Arabistan Krallığı 2013–2022
- Tez No: 867304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL USTURALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ortadoğu'nun stratejik önemi ve kaynak bolluğu, başta Çin ve ABD olmak üzere büyük güçlerin ilgisini çekti. Dünya ham petrol rezervlerinin üçte ikisinin orada bulunması nedeniyle enerji güvenliği hayati önem taşıyor. Tarihsel olarak İpek Yolu üzerinden bölgeye bağlı olan Çin, son zamanlarda öncelikle ekonomisi için petrol ve gaz tedarikini güvence altına almak amacıyla katılımını artırdı. Tarihsel eğilimlerin aksine Çin, Orta Doğu'da düşük bir profil korudu ve fiziksel varlık veya nüfuz alanları yerine ticarete ve kültürel alışverişe öncelik verdi. Çin, 1949'daki kuruluşundan bu yana diplomatik meşruiyet inşa etmeye ve yabancı hegemonyaya meydan okumak için kurtuluş hareketlerine uyum sağlamaya odaklandı. Çin, ekonomik genişlemenin ve yabancı çıkarların ulusal güvenlik açısından kritik öneme sahip olduğunu kabul ederek, hızlı büyüme ortamında ekonomisinin sürekli akışını sağlamada enerji güvenliğinin önemini kabul ediyor. Bu değişim, Çin'in Orta Doğu'da daha kapsamlı ve proaktif bir angajmanının, tarihsel izolasyondan daha büyük bir uluslararası varlığa doğru ilerlemenin sinyalini veriyor. Bu araştırma, Çin'in Orta Doğu'da gelişen dış politikasını, 2013'ten 2022'ye kadar Çin-Suudi ilişkilerine ilişkin bir örnek olay incelemesiyle araştırıyor ve değişen dinamikleri ve gelecek beklentilerini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
The strategic importance of the Middle East and its abundance of resources attracted major powers, especially China and the United States. With two-thirds of the world's crude oil reserves located there, energy security is crucial. China, which is historically connected to the region through the Silk Road, has recently increased its involvement, primarily to secure oil and gas supplies for its economy. Contrary to historical trends, China has maintained a low profile in the Middle East, prioritizing trade and cultural exchanges over physical presence or spheres of influence. Since its founding in 1949, China has focused on building diplomatic legitimacy and aligning with liberation movements to challenge foreign hegemony. By recognizing that economic expansion and foreign interests are critical to national security, China recognizes the importance of energy security in ensuring the continued flow of its economy amid rapid growth. This shift signals a more comprehensive and proactive Chinese engagement in the Middle East, moving away from historical isolation toward a greater international presence. This research explores China's evolving foreign policy in the Middle East, with a case study on Sino-Saudi relations from 2013 to 2022, highlighting the changing dynamics and future prospects.