Renklerle müzik öğretiminin işitme engelliler ortaokulunda okuyan öğrencilere melodika kullanarak uzaktan öğretim yoluyla uygulanabilirliği (Yılmaz Balaban İşitme Engelliler Ortaokulu örneği)
Applicability of music instruction through colours to students at middle school for the hearing-impaired in distance learning by using melodica (Example of Yılmaz Balaban Middle School for the hearing-impaired)
- Tez No: 660468
- Danışmanlar: PROF. MEHLİKA DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, renklerle müzik öğretiminin işitme engelliler ortaokulunda okuyan öğrencilere melodika kullanarak uzaktan eğitim yoluyla uygulanabilirliği incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırma deseninin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini Ankara Yılmaz Balaban İşitme Engelliler Ortaokulu'nda öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise uzaktan öğretim için gerekli araçlara sahip dört öğrenci oluşturmuştur. Veriler, hazırlanan sekiz haftalık ders planları doğrultusunda yapılan uygulamalara ilişkin gözlem raporları ve uygulama sonrası öğrencilerin görüşlerini elde etmek amacıyla gerçekleştirilen görüşmeler ile elde edilmiş ve betimlenerek yorumlanmıştır. Sekiz haftalık uygulama sonucunda, işitme engelliler ortaokulunda öğrenim gören öğrencilere renklerle müzik öğretim metodundan yararlanarak, melodika öğretiminin tek sağ el pozisyonunda ve grafik nota yazısı ile uzaktan öğretim verilerek uygulanabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, whether, via distance learning, teaching music through colours is applicable for students studying at a middle school for the hearing-impaired by using melodica is investigated. This study employs the action research design which is one of the qualitative research methods. The population of the study at hand is students of Ankara Yılmaz Balaban Middle School for the Hearing-Impaired and the sample group of the research is four students who have the necessary equipment for distance learning. Data have been gathered through two techniques: a) observation reports of applications which were carried out in accordance with previously prepared 8-week lesson plans, and b) post-interviews which were conducted to obtain students' comments. Subsequently, data were described and interpreted. In the current research, what is found out after this 8-week programme is that by making use of teaching music through colours, melodica instruction is convenient to be taught in distance learning at the single right-hand position and using graphical note writing to the students studying at Middle School for the Hearing-Impaired.