Orta yetişkinlik döneminde yaşam doyumu ile bilişsel hatalar arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between life satisfaction and cognitive errors in middle adulthood
- Tez No: 660479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Literatürde ilerleyen yaş ile beraber bilişsel fonksiyonların değişimini inceleyen araştırmalar olduğu bilinmektedir. İleri yetişkinlik döneminde yoğunlaşan araştırmaların aksine bu araştırmada orta yetişkinlik dönemi temel alınmıştır. Bu çalışmada, orta yetişkinlik düzeyinde olan bireylerin yaşam doyumları ile bilişsel hataları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada aynı zamanda yaşam doyumu ve bilişsel hataların cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni hal ve iş durumu gibi demografik faktörler ile aralarındaki ilişki de incelenmiştir. Çalışma 40-65 yaş aralığında 118 erkek, 114 kadın katılımcı olmak üzere toplam 232 sağlıklı katılımcı ile yapılmıştır. Çalışma sırasında Yetişkin Yaşam Doyum Ölçeği, Bilişsel Hatalar Ölçeği ve Sosyodemografik Veri Formu kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, orta yetişkinlik dönemindeki bireylerin yaşam doyumları ile bilişsel hataları arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Çalışmada kullanılan sosyodemografik faktörlerden olan Cinsiyet ve Eğitim Durumu ile Bilişsel Hatalar arasında bir ilişki bulunmuştur. Yine çalışmanın sonunda Medeni Durum değişkeni ile Genel Yaşam Doyumu arasında bir ilişki bulunmuştur. Bu çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that there are studies examining the change of cognitive functions with advancing age in the literature. Contrary to studies that focus on late adulthood, this study is based on middle adulthood. In this study, it is aimed to examine the relationship between life satisfaction and cognitive errors of individuals in middle adulthood. The study also examined the relationship between life satisfaction and cognitive errors with demographic factors such as gender, education level, marital status and job status. The study was conducted with a total of 232 healthy participants, 118 male and 114 female participants in the 40-65 age range. During the study, Adult Life Satisfaction Scale, Cognitive Failures Questionnaire and Sociodemographic Data Form were used. At the end of the study, a negative relationship was found between life satisfaction and cognitive errors of individuals in middle adulthood. A relationship was found between Gender and Education Status, which are sociodemographic factors used in the study, with Cognitive Errors. Again, at the end of the study, a relationship was found between the Marital Status variable and General Life Satisfaction. It is thought that this study will contribute to the literature.