Kızılırmak'ın kolları Acıçay ve Terme Çayı'nda yaşayan capoeta tinca'nın su kalitesine bağlı olarak solungaç morfolojileri üzerine çalışmalar
- Tez No: 66052
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜRDANE KOLANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kızılırmak'ın kollan Acıçay ve Terme Çayı'nda yaşayan Capeota tincdnm su kalitesi parametrelerine bağlı olarak solungaç morfolojilerinde meydana gelen yapısal değişiklikler incelenmiştir. Sucul ortamı, habitat olarak kullanan balıkların solungaçları bulundukları çevre ile doğrudan temasta oldukları için, sudaki kirleticilerin yol açtığı doku hasarlarım kolaylıkla yansıtmaktadırlar. Buna bağlı olarak yapılan su kimyası analizleri sonucunda, amonyak, nitrit, nitrat ve ortofosfet gibi kirlilik indikatörleri ile çalışma alanının litolojisinden kaynaklanan yüksek tuzluluğun balık solungaç morfolojisini etkileyen su kalitesi parametreleri olduğu saptanmıştır. Tepe Alagöz istasyonuna ait Capeota tinca örneklerinin solungaç morfolojilerinde kirlenmeye bağlı olarak hiperplazi, clavate lamella oluşumu, ve lamellerde birleşme gibi yapısal bozukluklar gözlenmiştir. Ayrıca bu istasyona ait balıkların solungaç filament epitellerinde yüksek tuz konsantrasyonunun sebebiyet verdiği bol miktarda klorid hücresi tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the structural changes of gill morphology of Cqpoeta tinea which lives in Acıçay and Terme Çayı that are the tributaries of Kızılırmak River were investigated with respect to its water quality parameters. The gills of fishes which live in aquatic habitat, easily reflect the tissue lession which are caused by waterborne pollutants, because they are directly in touch with the environment that they are in. With the completion of chemical analyses acting on this pollution phenomenon of water, the chemicals ammonia, nitrite, nitrate, ortophosphate and the high salinity due to the litology of the work area were determined as parameters which should possibly affect gill morphology. In the gill morpology of Capoeta tinea examples from Tepe Alagöz station hyperplasia, clavate lamellae and the fused lamellae pathologies,which are probably due to the pollution were observed.Moreover, many high salinity induced chloride cells were found in the gill filament epithelium of the fishes.