Aile şirketlerinde marka yönetimi: Ankara'daki aile şirketleri üzerinden bir değerlendirme
  1. Tez No: 660513
  2. Yazar: TUĞBA ACAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. G. SENEM GENÇTÜRK HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde büyüyen ve hızla ilerlemeyi hedefleyen işletmeler, tüketicileri ve hizmet sundukları kişilerle markalar aracılığıyla iletişim kurmaya çalışmaktadırlar. Dolayısıyla markalaşma, her geçen gün ağırlaşan rekabet koşullarının da etkisiyle işletmelerin yönetsel stratejilerini oluşturma ve geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Günümüz işletmeleri, ürün ve hizmetlerini rakiplerine oranla daha tercih edilir kılmak için, hedef kitlenin zihninde ayırt edici algılamalar oluşturmayı zorunlu görmektedir ve bu algılamaların oluşumu için yapılan tüm çalışmalar da marka yönetiminin kapsamı içerisinde yer almaktadır. Nitekim bir markanın gerçek anlamda var olması, marka yönetimi sürecinin başarıyla tamamlanması sonucunda gerçekleşmektedir. Bu bağlamda“Aile Şirketlerinde Marka Yönetimi”isimli çalışmada Ankaralı aile şirketlerinden yola çıkılarak, bu şirketlerin markalaşma sürecine bakış açıları değerlendirilmiş, özgün bir çalışma gerçekleştirmek adına niteliksel yöntem kullanılarak seçilen şirketlerin kurumsal iletişim yöneticileri ve şirket sahipleri ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Markalaşma ve marka yönetimi kavramları aile şirketlerinin sahipleri ve yöneticileri ile görüşülmüş, konu başlıkları görüşmelerde yapılandırılmış sorular eşliğinde incelenmiştir. Buna bağlı olarak ulaşılan sonuç, aile şirketlerinin markalaşma kavramını anlamlandırma biçimleri, marka yönetimi süreciyle ilgili geliştirdikleri stratejiler ve uygulamalar ekseninde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses that grow in the current period and aim to progress rapidly try to communicate with their consumers and the people they serve through brands. Therefore, branding plays an important role in establishing and developing the managerial strategies of the enterprises with the effect of the increasing competition conditions. Today's businesses require creating distinctive perceptions in the mind of the target audience in order to make their products and services more preferable than their competitors, and all efforts fort he formation of these perceptions are within the scope of brand management. Therefore, the real existence of a brand is realized as a result of the successful completion of the brand management process. İn this context, in the study titled“Brand Management in Family Companies”, based on family companies in Ankara, their perspectives on the branding process of these companies were evaluated, and in-depth interviews were conducted with the corporate communication managers and company owners of the companies selected by using a qualitative method in order to realize an original study. Branding and brand management concepts were discussed with the owners and managers of family companies and the topics were examined with structured questions in the interviews. Consequently, the result reached was evaluted on the basis of family companies way of understanding the concept of branding, the strategies and practices they developed regarding the brand management process.