Isparta gül posasının seramik bünyede kullanımı
Isparta rose pulp use in ceramics
- Tez No: 660515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Göller Yöresi ve Isparta'nın sembolü haline gelen Gül (Rosa damascena Mill.), 1870'de Müftüzade İsmail Efendi tarafından Isparta'ya getirilmiştir. Bu tarihten itibaren gül; gıda, kozmetik, tıp vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Gül kullanım alanının yaygın olması, oldukça geniş bir tarihe sahip olmakla beraber; gül suyu – gül yağı üretimi sonucunda gül posası atıklarının doğada âtıl kalmasına sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada; Isparta'ya ekonomik olarak büyük katkısı olan gül bitkisinin, gül suyu ve gül yağı elde edildikten sonraki süreçte oluşan bitkisel atık (gül posası)'ın seramik kül sırı olarak kullanımını araştırmak amaçlanmıştır. Gül posası külünün sır vb. alanlarda hammadde olarak kullanılıp, seramik bünyede özgün efektlerin oluşturulması, âtıl haldeki gül posalarının geri dönüşümünün sağlanması, yöre ekonomisine katkı sağlayarak yeni kaynakların oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rose, which has become the symbol of the Lakes District, Isparta, was introduced to Isparta in 1870 by Müftüzade İsmail Efendi. From then onwards the rose has been widely used in fields such as the culinary, cosmetics and medicine. While the use of rose in various fields has a long history, it results in rose pulps that are leftover from the production of rose water/rose oil to go to waste. This study aims to analyse the use of the organic waste that forms as a result of the production of rose water and rose oil from the rose plant, which has an important role in Isparta's economy, as ash glaze in clay body. Rose pulp ash being used as the raw material in areas such as the glaze, creating original effects in the clay body, recycling rose pulp waste, contributing to the local economy and creating new resources are the objectives.