Avanos kenti
Avanos city
  1. Tez No: 186578
  2. Yazar: YAKUP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERHAT ZAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırma sahasını Avanos kenti oluşturmaktadır. Avanos, İç AnadoluBölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nde, Nevşehir İli yönetim sınırları dahilindedir.Avanos, ülkemizin en uzun ırmağı olan Kızılırmak'ın her iki kıyısında yer alan taraçayüzeylerinde kurulmuştur.Yıllık ortalama sıcaklık değeri 10.6 ºC ve yıllık ortalama yağış değeri 388.7 mmolan Avanos'ta İç Anadolu Bölgesinin karasal iklimi hüküm sürmektedir. Çalışmasahasının sularını Kızılırmak nehri ve kolları drene etmektedir. Yörede kumlu-tüflütopraklar ile Kızılırmak'ın biriktirmesi ile oluşmuş alüviyal topraklar yaygındır. Bitkiörtüsünü ise step ve antropojen step oluşturur.Avanos kent merkezi nüfusu, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonuçlarına göre 11921'dir. Ortalama aile büyüklüğü 3.6 kişidir.Avanos, tarım dışı ekonomik fonksiyonların geliştiği bir kent merkezidir. Avanoskentinde iktisaden faal nüfusun % 96.76 `sını tarım dışı sektörde (Sanayi;% 32.73 ,Hizmetler;% 64.03 ) çalışanlar oluşturmaktadır. Avanos, 1985' ten bu yana turizmetkisiyle hızlı bir gelişme göstermeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The area of study includes Avanos town center. Avanos is located in Nevşehir,Middle Kızılırmak Area, Middle Anatolia Region. Avanos is located on the terraces ofthe North and South side of Kızılırmak, which is the longest river of our country.In the having annual temperature is 10.6 ºC. Rainfall is 388.7 mm. Continentalclimate is Middle Anatolia Region?s dominant in the study area. The waters of the studyarea is drained by Kızılırmak and arms. The plant-cover be step and antropogen step.The population of Avanos town center is 11.921 in the census in 2000. Thepopulation in sexual division is 109 in 1997, 104 in 2000. Average family members are3.6 people.Avanos reveals are economically development characteristics of devolepmentout of agriculture 96.76 % of the working people are employed in sectors other thanagriculture 32.73 % in industry, 64.03 % in service . Avanos has started thedevolepment with tourism since 1985.