John Stuart Mill'in özgürlük anlayışının değerlendirilmesi
Evaluation of John Stuart Mill's conception of liberty
- Tez No: 660527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
John Stuart Mill 19. yüzyılda yaşamış politik ekonomist, özgürlük kuramcısı, kadın hakları savunucusu, liberal bir filozoftur. Liberal ideolojiye özellikle özgürlük hakkındaki savları ve fikirleriyle önemli katkılarda bulunmuş ve iki liberal düşünce geleneği olan klasik ve modern liberalizm arasında köprü kurmuştur. Babası James Mill ve babasının dostu Jeremy Bentham'dan miras olarak aldığı faydacılık öğretisini tekrar değerlendirmiştir. Böylece yeni fikirler ortaya koyarak faydacılığın gelişiminde önemli bir role sahip olmuştur. Bunların yanı sıra Mill, özgürlük üzerine düşünceleriyle ve öne sürdüğü savlarıyla hem liberal ideolojiye hem de genel olarak siyasal düşüncelere önemli katkılarda bulunmuştur. Onun özgürlük anlayışı yalnızca özgürlük tartışmalarında değil günümüz özgürlük sorunları için de ufuk açıcıdır. Dolayısıyla günümüzde dünyaya sirayet etmiş liberal ekonomik sistemdeki özgürlük sorunları ve liberal pratikleri, Mill'in özgürlük anlayışı üzerinden değerlendirmek önemlidir. Bu bağlamda bu tez çalışması, Mill'in özgürlük anlayışını analiz etmeyi ve günümüzdeki özgürlük sorunları ile ilgili bir değerlendirme yapmayı ve birtakım öneriler getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
John Stuart Mill who lived in the 19th century is a political economist, freedom theorist, women's rights advocate, liberal philosopher. He made important contributions to liberal ideology, especially with his arguments and ideas about liberty. Besides, he established relations between classical and modern liberalism, two traditions of liberal thought. He reevaluated the utilitarianism doctrine he had inherited from his father James Mill and his father's friend Jeremy Bentham. Thus, he played an important role in the development of utilitarianism by introducing new ideas. Also, Mill made important contributions to both liberal ideology and political ideas with his thoughts and arguments on liberty. His understanding of liberty is stimulating not only in freedom discussions but also in nowadays liberty problems. Therefore, it is important to evaluate the freedom problems and liberal practices in the liberal economic system that have spread to the world today relatedly Mill's understanding of freedom. In this context, this thesis study aims to analyze Mill's concept of liberty and to make an assessment and present some ideas about freedom problems today.