Üniversite öğrencilerinde belirsizliğe tahammülsüzlük ve mükemmeliyetçilik ile öz duyarlılık arasındaki ilişki
The relationship between intolerance of uncertainty, perfectionism and self-compassion in university students
  1. Tez No: 660528
  2. Yazar: ZEHRA BAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlük ve mükemmeliyetçilik ile öz duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep Üniversitesi Eğitim, Mimarlık ve Hukuk Fakültelerinden toplam 401 lisans ve yüksek lisans öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada üniversite öğrencilerinin demografik özellikleri hakkında bilgi toplamak için Kişisel Bilgi Formu, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerini ölçmek üzere Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ) Mükemmeliyetçilik düzeylerini ölçmek için Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (ÇBMÖ), öz duyarlılık düzeylerini ölçmek için ise Öz-Duyarlılık Ölçeği (ÖDÖ) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklemler için t testi, basit doğrusal korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre üniversite öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ile mükemmeliyetçilik düzeyleri arasında pozitif ilişki, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ile öz duyarlılık düzeyleri arasında negatif ilişki, mükemmeliyetçilik düzeyleri ile öz duyarlılık düzeyleri arasında ise yine negatif ilişki bulunmuştur. Son olarak yapılan regresyon analizinde üniversite öğrencilerinin öz duyarlılık düzeylerini belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri yordarken mükemmeliyetçilik düzeylerinin anlamlı şekilde yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between university students' intolerance of uncertainty and perfectionism and their level of self-compassion. Relational scanning model was used to examine the relationships between variables. The sample of the study consisted of 401 undergraduate and graduate students from Gaziantep University Faculty of Education, Architecture and Law. In the research, the Personal Information Form was used to collect information about the demographic characteristics of university students, the Intolerance of Uncertainty Scale, to measure their level of intolerance of uncertainty, the Multidimensional Perfectionism Scale, to measure their level of perfection, and the Self-Compassion Scale to measure their self-compassion levels. In this research, independent samples t test, simple linear correlation and multiple linear regression analysis were used to analyze the data. According to the findings obtained from the research, a positive relationship between the level of intolerance to uncertainty and perfectionism of university students, a negative relationship between their level of intolerance to uncertainty and their self-sensitivity, also negative relationship between perfectionism levels and self-sensitivity levels were detected. In the last regression analysis, it was concluded that while the level of intolerance of uncertainty predicted the self-compassion levels of university students, perfectionism levels did not significantly predict.