Hedonik tüketim ve faydacı tüketim eğilimleri bağlamında internet üzerinden yapılan alışverişler: İstanbul'daki üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Internet exchanges in the context of hedonic consumption and utilitarian consumption trends: a research on university students studying in Istanbul
- Tez No: 660530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRE ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde küreselleşmeyle birlikte artan rekabet, hızlı teknolojik değişim ve gelişmeler internet üzerinden alışverişin önemi artırmıştır. Farklı ve yeni hizmet alanları ile birlikte ürün çeşidi de artmaya başlamıştır. Kapitalizmin yaygınlaşması sonucunda alışveriş faaliyeti tüketim çılgınlığına dönüşmüş, tüketim olgusu zamanla boyut değiştirmiş ve duygusal açıdan tüketim gittikçe önem kazanmaya başlamıştır. Bu değişim ile birlikte tüketiciler alışverişlerini yalnızca rasyonel faydalar elde etmek için değil ayrıca duygusal faydalar elde etmek amacıyla yapmaya başlamış ve böylece faydacı tüketimden ayrı olarak haz duymak, mutlu olmak, duygusal olarak kendilerini yansıtmak gibi amaçlarla hedonik tüketime yelmişlerdir. Bu bağlamda üniversite öğrencilerinin elektronik ortamda yapmış oldukları alışveriş davranışlarının üzerinde etkili olan faktörleri tespit etmek ve onları satın almaya yönelten güdülerin faydacı mı yoksa hedonik mi olduğunu belirmek bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde tüketim kavramı, tüketim teorileri ve tüketici davranışlarını etkileyen faktörlerin üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde internet alışverişinin tanımı ve online alışverişi etkileyen faktörler, hedonik ve faydacı tüketim kavramlarının tanımlanması, karşılaştırılması ve hedonik tüketim davranışı üzerinde yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümündeyse faydacı satın alma davranışlarının tespit edilmesi için Wolfinbarger ve Gilly (2001)'nin geliştirdiği ölçek, hedonik satın alma davranışlarının tespit edilmesi içinse Arnold ve Reynolds (2003)'ın geliştirdiği ölçek kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 25.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, increasing competition, rapid technological changes and developments with globalization have increased the importance of shopping on the internet. With different and new service areas, the product range has also started to increase. As a result of the widespread use of capitalism, shopping has turned into a consumption frenzy, the phenomenon of consumption has changed in time, and emotional consumption has become increasingly important. With this change, consumers started to shop not only to obtain rational benefits, but also to obtain emotional benefits, and thus, apart from utilitarian consumption, they started hedonic consumption for purposes such as pleasure, happiness, and emotional reflection. In this context, it is the subject of this study to determine the factors that affect the shopping behavior of university students in electronic environment and to determine whether the motives that drive them to buy are utilitarian or hedonic. In the first part of the study, the concept of consumption, consumption theories and factors affecting consumer behavior are emphasized. In the second part, definition of internet shopping and factors affecting online shopping, definition and comparison of hedonic and utilitarian consumption concepts and studies on hedonic consumption behavior are mentioned. In the last part of the study, the scale developed by Wolfinbarger and Gilly (2001) was used to detect utilitarian buying behaviors, and the scale developed by Arnold and Reynolds (2003) was used to determine hedonic buying behaviors. SPSS 25.0 was used to analyze the research data.