Predictors of willingness to communicate (WTC) in and outside of the classroom: A study on Turkish EFL students
Sınıf içi ve dışında İngilizce iletişim kurma istekliliği'nin yordayıcıları: Türk EFL öğrencileri üzerine bir çalışma
- Tez No: 660531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dil öğrenenlerin bireysel farklılıklarının (ID) incelenmesi, ikinci dil çalışmalarında uzun bir geçmişe sahiptir. Yabancı bir dilde yetkin bir aşamaya ulaşılmasına katkıda bulunan çok sayıda bireysel faktörün olduğu bilinmektedir. Bireysel farklıların; İletişim Kurma İstekliliği (WTC), ikinci/yabancı dil gelişimi ve başarısında önemli bir faktör olması nedeniyle araştırmacılar ve uygulayıcılar tarafından büyük ilgi görmüştür. İletişim kurma istekliliğinin bu dikkat çekici özelliği, araştırmacıları, öğrencilerin hedef dil vizyonun gelişmesine katkıda bulunan bireysel farklılıklarının belirlenmesine yönelik çalışmalara yönlendirmiştir. İkinci dil öğreniminde iletişim kurma istekliliği ve yordayıcı değişkenlerini içeren çalışmalar olmasına rağmen bu alan yine de araştırmaya açık bir alan olarak değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin hem sınıf içinde hem de dışında iletişim kurma istekliliğinin olası yordayıcılarını ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda, nicel yöntemden yararlanarak, İkinci Dil Motivasyon Benlik Sisteminin (ideal yabancı dil benlik, zorunlu yabancı dil benlik, yabancı dil öğrenme yaşantıları) ve bireysel değişkenlerinin (yaş, cinsiyet, İngilizce ile ilk tanışılan yaş, İngilizce eğitim alma süresi, yurtdışı deneyim) öğrencilerin hem sınıf içinde hem de dışında iletişim kurma istekliliği üzerindeki tahmin değeri araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara'da bir yüksek öğretim programına kayıtlı 216 yabancı dil öğrencisi oluşturmuştur. Veriler anket aracıyla toplanmış ve SPSS 23 ve Stata 14 programlarıyla analiz edilmiştir. Araştırma sorularını test etmek için çalışmada t-testi, korelasyon ve hiyerarşik regresyon dahil olmak üzere çeşitli analiz yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların sınıf içinde ve dışında iletişim kurma istekliliği arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, test edilen değişkenler arasında ideal ikinci dil benlik ve yabancı dil öğrenme yaşantıları, hem sınıf içinde hem de dışında iletişim kurma istekliliğinin en güçlü yordayıcıları olarak gözlemlenmiştir. Bireysel değişkenler kapsamında elde edilen bulgulara göre ise, İngilizce ile ilk tanışılan yaş ve İngilizce eğitim alma süresinin sınış içi ve sınıf dışı iletişim kurma istekliliğinin anlamlı yordayıcıları olduğu, cinsiyet değişkeninin ise yalnızca sınış içi iletişim kurma istekliliğinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Bulguların, iletişim kurma istekliliğinin teorik ve pratik uygulamalarına katkı sunması ve gelecek çalışmalara zemin hazırlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study of language learners' individual differences (IDs), has a long tradition in second language studies and nobody would question that there is a plethora of unique individual differences (henceforth IDs) contributing to success in mastering a foreign language. Within the research agenda of IDs, Willingness to Communicate (WTC) attracted much attention from researchers and practitioners as it has been regarded to play a predominant role in L2 development and success. This remarkable feature of WTC canalized scholars to move contemporary research into a new phase with the primary aim to find out the possible individual constructs which contribute to the cultivation of an L2 vision in learners. Despite existing insightful narrative reviews surrounding, recent research agenda for L2 WTC and its predictor variables, is still is a fruitful field to investigate. In this direction, the aim of present study was to unearth the possible predictors of Turkish EFL learners WTC in English, both inside and outside the classroom context. Accordingly, applying a quantitative methodology this study investigated the predictive value of L2 Motivational Self System (ideal L2 self, ought-to L2 self, L2 learning experience) and background variables (age, gender, onset of exposure, length of studying, overseas experience) on L2WTC, both in and outside of the classroom. The sample of the study consisted of 216 EFL students enrolled in a higher educational program in Ankara. Data were collected through a survey instrument and analyzed by means of SPSS 23 and Stata 14 software. Several analysis methods including t-test, correlation and hierarchical regression were utilized in the study to test the predictive value of variables on WTC. Results indicated that there was no significant difference between participants' WTC inside and outside the classroom. In addition, among the variables tested ideal L2 self and L2 learning experience were found as the strongest predictors of WTC, both in and outside classroom. As for background variables, first exposure to English and length of studying English were found to be significant predictors of WTC, both in and outside the classroom. Gender was determined as a significant predictor for only WTC inside the classroom. The findings could inform debates on the theory and practice of WTC and feed into further pertinent research in second language pedagogy.