Ergenlerde dijital oyun bağımlılığı ve iletişim becerileri arasındaki ilişki
The relationship between digital game addiction and communication skills in adolescents
- Tez No: 660547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ergenlik bireylerin biyolojik, psikolojik ve sosyal yönden gelişerek birer yetişkine dönüştükleri bir dönemdir. Ergenlikte yeterli becerilerin geliştirilerek yetişkinliğe geçilmesi sağlıklı bireyler ve toplumlar için oldukça önemlidir. Dijital oyun bağımlılığı gençler arasında hızla yayılarak ekran başında geçirilen sürenin artmasına ve sosyalleşmenin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile iletişim becerileri ilişkisi bu çalışmanın odak noktasını oluşturmuştur. Çalışmanın evrenini Mersin ilinde öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem olarak farklı türdeki okullardan 300 öğrenciye ulaşılmıştır. Çalışmada sosyo-demografik veri formu, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ-7) ve İletişim Becerileri Envanteri (İBE) kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırma sonucunda dijital oyun bağımlılığı ile iletişim becerileri arasında negatif yönlü ilişki belirlenmiştir. Dijital oyun bağımlılığı puanlarında cinsiyet, lise türü ve liseye giriş puanına göre farklılık belirlenmiş; kardeş sayısı, annenin çalışma durumu, babanın çalışma durumu ve aylık gelire göre farklılık belirlenmemiştir. İletişim becerileri puanlarında cinsiyet, kardeş sayısı, aylık gelirle, lise türü, liseye giriş puanına göre farklılık belirlenmiş; annenin çalışma durumu ve babanın çalışma durumuna göre ise farklılık belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a period in which individuals develop in biological, psychological and social aspects and turn into adults. It is very important for healthy individuals and societies to develop adequate skills in adolescence and to reach adulthood. Digital game addiction spreads rapidly among young people, causing an increase in screen time and a decrease in socialization. For this reason, the relationship between digital game addiction and communication skills of high school students was the focus of this study. The universe of the study consists of high school students studying in Mersin. As a sample, 300 students from different types of schools were reached. In the study, data were collected using the sociodemographic data form, Digital Game Addiction Scale (DOBÖ-7) and Communication Skills Inventory (IDI). As a result of the research, a negative relationship was found between digital game addiction and communication skills. In addition, a significant difference was found between gender, high school type, high school entry score, and no significant difference was found between mother's employment status, father's employment status, the number of siblings and monthly income and digital game addiction. A significant difference was found between gender, number of siblings, monthly income, type of high school, high school entrance score and communication skills, but not with the mother's employment status and father's employment status.