Criminal minds between heredity and environment in Hannibal Rising, Silence of the Lambs, Hannibal and Sherlock
Kalıtım ve çevre arasındaki suçlu zihinler da Hannibal Rising, Silence of the Lambs, Hannibal ve Sherlock
- Tez No: 660548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma suçlu zihinlerin oluşumundaki kalıtım ve çevrenin rolünü, bununla birlikte bu iki etkenin kişilik üzerine etkisini araştırıyor. Hannibal Lector ve Sherlock Holmes bu kurguda psikopat ve sosyopat olarak karakterize edilerek irdelenmiştir.Aynı zamanda bu çalışma anti sosyalliğin değişik biçemlerini de görme imkanı sağlıyor. Psikopat Hannibal ve sosyopat Sherlock'un kontrolsüz kişiliklerinin kalıtımsal ve çevresel olduğuna dair bilgi veriyor. Hare'in Lecter ve Hannibal'ın zihinsel bozukluklarına ait kontrol listesi kanıt olarak eklenecektir. Çalışma Hannibal Lecter ve Sherlock Holmes'un yaşadığı travmaların bozuk kisilikleri üzerine etkisini irdeliyor. Bu tarz kişilikleri incelemeye toplumsal olayları incelemek açısından büyük ihtiyaç vardır. Holmes ve Lecter'in kisiliklerinde özgür iradenin rolü olmadığı anlaşılır. Lecter ve Holmes kalıtımsal ve çevresel etkiler baz alındığında bir nevi bu kaderi yaşamak zorunda kalmışlardır. Bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda canavar ve hissiz davranışlarındaki sorumlulukları ahlaki ve yasal açıdan sorgulanamaz.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the role of internal 'genes' and external 'environment' contributors in molding the criminal minds. More accurately, the salient participation of these factors in determining the future individual personality and destiny as well. Hannibal Lecter and Sherlock Holmes are personified the most striking criminal minds in fiction which the study delves into their minds, and categorizes their behavior and personality disorder as a psychopath and sociopath. Moreover, the study gives the main features and aspects of psychopathy and sociopathy as well as the defective relationships and the contributors that jam the progress of any positive alterations of antisociality. The psychopath Hannibal and the sociopath Sherlock are the product of out-of-control influences whether genic or environmental which subsequently set their antisociality attitude and lifestyle. Hare's Checklist tool will be applied as an evidence for Lecter and Holmes' mental disorder. The study divulges the etiology of the traumas and the occurrences that led to Hannibal Lecter and Sherlock Holmes' disordered personalities. There is a huge necessity to understand and spot these defective people in society, and finally interrelate them with the free will concept, the most considerable argument across history. Psychopath and sociopath are two appellations incarnated by Lecter and Holmes have no free will at all. They are psychically and environmentally forced to choose this criminal and destructive fate. No one can morally and lawfully incriminate them for their monstrous and emotionless acts.