Tip 2 diyabetli hastalarda hastalığı kabul ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The determination of relationship between disease acceptance and health literacy in patients with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 660561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE TÜRTEN KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, Tip 2 diyabetli hastalarda hastalığı kabul ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Düzce Atatürk Devlet Hastanesi dahiliye servisi ve endokrin hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar oluşturmuştur. Örneklemini, evreni bilinen örneklem yöntemine göre %5 örneklem hatası ve %5 anlamlılık düzeyinde Aralık 2019- Nisan 2020 tarihleri arasında dahiliye servisi ve endokrin hastalıkları polikliniğine başvuran 406 Tip 2 diyabet hastası oluşturmuştur. Araştırma verileri; 'Hasta Tanıtım Formu', 'Hastalık Kabul Ölçeği' ve 'Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel metotlar, parametrik karşılaştırma testleri ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Hastalık kabul ölçeği puan ortalamasının 26.21±7.10, sağlık okuryazarlığı puan ortalamasının 92.25±15.75 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was a descriptive study which conducted to determine the relationship between disease acceptance and health literacy in patients with Type 2 diabetes. The population of the study consisted of the patients who applied to Düzce Atatürk State Hospital internal medicine service and endocrine diseases outpatient clinic. The sample of the study consisted of 406 Type 2 diabetes patients who applied to the internal medicine service and endocrine diseases outpatient clinic between December 2019 and April 2020 selected using a method for a sample with a known population with a 5% sampling error and 5% significance level. The data was collected by using the“Patient Information Form”,“ Acceptance Of Illness Scale ”and“European Health Literacy Scale”. The descriptive statistical methods, parametric comparison tests and correlation tests were used in the analysis. It was determined that the disease acceptance scale mean score was 26.21±7.10, and the health literacy mean score was 92.25±15.75.