Alt molar dişlerde midmezial kanalın farklı apikal boyutlarda ve taperlarda genişletilmesinin kırık dayanımına etkisi
The effect of prepared of the mid midcanal in different apical sizes and tapers in mandibular molar on fracture resistance
- Tez No: 660569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KAVAL, DOÇ. DR. EMRAH KARATAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı; mandibular molar dişlerde farklı apikal genişlik ve farklı taperda prepare edilen midmezial kanalların kırık direnci üzerine etkisini incelemek ve in vitro deney koşullarında diğer tüm faktörlerin etkisini en aza indirmektir. İnklüzyon kriterlerine uygun, CBCT ile midmezial kanal varlığı saptanan 55 mandibular molar diş kullanılarak her birinde 11 diş bulunan, morfometrik özellikleri birbirine benzer 4 deney grubu ve 1 kontrol grubu oluşturuldu. Tüm gruplarda meziobukkal ve meziolingual kanallar #30.06 'ya kadar; midmezial kanal ise Grup 1'de #25.04; grup 2'de #25.06; grup 3'de #30.04 ve grup 4'de #30.06 ile genişletildi. Kontrol grubunda midmezial kanalda genişletme yapılmadı. Universal test cihazı ile köklere, kırılana dek dikey kuvvet uygulandı ve değerler kaydedildi. Duncan testi deney grupları arasındaki farkın değerlendirilmesi için kullanıldı. (α=0.05) Deney gruplarında 25.04 ile yapılan genişletme en yüksek (579,78 ± 42.09) ve 30.04 ile yapılan genişletme en düşük (418,68 ± 45,57) kırık dayanımını göstermiştir. İkili karşılaştırmalarda kontrol ve 25.04 grubu arasında önemli ölçüde fark olmadığı (p>.05) ancak her iki grubun kırık dayanımının; 25.06, 30.04 ve 30.06 grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of midmesial root canal prepared on different apical width and taper in fracture resistance in mandibular molar teeth and to minimize the effect of all other factors in in vitro experimental conditions. In accordance with the inclusion criteria, using 55 mandibular molar teeth, which were found to have a midmezial canal with CBCT, four experimental groups and one control group with 11 teeth each were formed. In all groups mesiobuccal and mesiolingual canals prepared to #30.06. Mid-mesial canal was prepared to #25.04 in Group 1, #25.06 in group 2, #30.04 in group 3 and #30.06 in group 4. No enlargement was made in the midmezial canal in the control group. Vertical force was applied to the roots until they were broken with the universal test machine. Duncan test was used to evaluate the difference between experimental groups. (α=0.05) In the experimental groups, the #25.04 group showed the highest (579.78±42.09) and the #30.04 group the lowest (418.68±45.57) fracture strength. There was no significant difference between the control and #25.04 groups (p>.05); but the fracture strength of these groups was statistically significantly higher than the #25.06, #30.04 and #30.06 groups.