Alt ve üst 1.molar dişlerde farklı minimal invaziv giriş kavite preperasyonlarının renklenme üzerine etkisinin spektrofotometrik analiz yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different minimally invasive access cavity preparations on discoloration in lower and upper first molars by spectrophotometric analysis method
  1. Tez No: 905761
  2. Yazar: AYŞE GAMZE KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS OYA ATEŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, alt ve üst molar dişlere açılan farklı minimal invaziv giriş kavite tasarımlarının renklenme üzerine etkisi spektrofotometrik analiz yöntemi ile değerlendirildi. Mevcut çalışmaya, herhangi bir çürüğü ve restorasyonu bulunmayan 40 adet alt molar ve 40 adet üst molar diş dahil edildi. Dahil edilen üst molar dişler kendi aralarında rastgele 4 ana gruba (n=10), alt molar dişler de rastgele 4 ana gruba (n=10) ayrıldı. DOM altında üst ve alt molar dişlere sırasıyla; geleneksel, konservatif, ultra konservatif ve truss giriş kaviteleri açıldı. Çalışma boyu belirlendikten sonra kök kanalları Reciproc R25 yardımıyla prepare edildi. Final irrigasyonunda sırasıyla %5.25'lik NaOCl, %17'lik EDTA ve %5.25'lik NaOCl kullanıldı. 20 numara Irrisafe ultrasonik uç ile irrigasyon aktivasyon prosedürü gerçekleştirildi. Kanallar paper point ile kurulandıktan sonra R25 güta perka ile tek kon tekniğiyle dolduruldu. Kanal patı olarak AH Plus kullanıldı. Güta perka mine sement sınırında kesildikten sonra diş A2 kompozitle restore edildi. Çalışmadaki örneklerin renk ölçümleri Commission International de I‟Eclairage‟in standartlarına uygun bir biçimde işlem öncesi, işlemden sonra ve 1, 7, 30 ve 60. gün olacak şekilde 6 farklı zaman diliminde Vita Easyshade V spektrofotometre cihazı kullanılarak gerçekleştirildi. Renk ölçümleri aynı operatör tarafından, beyaz ışık altında spektrofotometrenin ucu dişlerin vestibül yüzeyinde daha önceden yapılmış kompozit çerçeveye yerleştirilerek aynı noktadan üç kez tekrarlandı. Her ölçümde L*, a* ve b* değerleri kaydedildi ve ortalaması alınarak ΔE değerleri hesaplandı. Renk değişiminin klinik olarak algılanabilirlik eşiği 3,3 birim olarak kabul edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Mevcut çalışmada test edilen gruplarda çeşitli zaman aralıklarında başlangıca kıyasla klinik olarak algılanabilir renk değişimi (ΔE˃3.3) gözlemlendi. Mevcut çalışmanın sonucunda, üst molar dişlere açılan farklı giriş kaviteleri kıyaslandığında, geleneksel giriş kavitesinin açılmasını takiben 1. ayda başlangıca kıyasla daha fazla renklenme meydana geldiği tespit edildi. Test edilen diğer gruplar arasında, renklenme açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different minimally invasive access cavity designs prepared to the upper and lower molars on discoloration was evaluated by spectrophotometric analysis method. 40 lower molars and 40 upper molars without any caries/restorations were included. Upper molars were randomly divided into 4 main groups (n=10), the lower molars were randomly divided into 4 main groups (n=10). Under DOM, traditional, conservative, ultra-conservative and truss access cavities were opened. After determining the working length, the root canals were prepared with Reciproc R25. 5.25%NaOCl-17%EDTA-5.25%NaOCl were used in the final irrigation. The irrigation activation procedure was performed with #20 Irrisafe ultrasonic tip. After the canals were dried with paper points, they were filled with R25 gutta percha using a single cone technique. AH Plus was used. Gutta percha was cut at the cementoenamel junction. The tooth was restored with A2 composite. Color measurements were performed using the Vita Easyshade V spectrophotometer in accordance with the standards of Commission International de I‟Eclairage at 6 different time periods; before, after and on days 1, 7, 30 and 60. Color measurements were repeated three times from the same point by the same operator under white light by placing the tip of the spectrophotometer on the previously made composite frame on the vestibule surface of the teeth. L*, a* and b* values were recorded and ΔE values were calculated by taking the average. The clinically perceptible threshold of color change was accepted as 3.3 units. The obtained data were analyzed statistically. Clinically perceptible color change (ΔE˃3.3) was observed in the tested groups at various time. When different access cavities were compared to the maxillary molars, it was found that more discoloration occurred at 1 month after the traditional access cavity was opened. No statistically significant difference was found in the other tested groups.