Alt genital sistem mantar enfeksiyonları ve sitolojik inceleme
Fungal infections of the lower genital tract and cytological examination
- Tez No: 66057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAYESTE DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada 400 hastadan alınan vajinal ve servikal örnekler Papanicolaou boyama yöntemi ile boyanıp, sitolojik olarak incelenmiştir. İncelenen bu 400 örneğin 40'ında Kandı da hif ve/veya blastosporlan saptanmıştır. Bu 40 örneğin 9!unda {% 22.5} Kandida hifleri, 12'sinde {% 30) Kandida blastosporlan, 19'unda (% 47.5) ise hem Kandidal hifler hem blastosporları çoğunlukla skuamoz hücrelerin üzerinde ve hücre zarına yakın olarak görülmüştür. Bu örneklerin bir kısmında karyoreksiz, karyolizis, karyopiknozis ve hafif büyüme gibi çekirdeğe ait değişikliklerle, sitoplazrnada vakuolizasyon ve polimorfizm gibi sitoplazmik değişiklikler saptanmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler için Ki kare ve Fisher Testleri kullanılarak yapılan değerlendirmelerde, servikal ve vajinal örneklerde Kandida bulunması ile yukarıda belirtilen skuamoz hücrelerin çekirdek ve sitoplazmasına ait hücresel değişiklikler arasında ve beyaz akıntı, kaşıntı, yanma gibi klinik şikayetlerle Kandida görülmesi arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study cervical and vaginal samples taken from 400 patients were examined cytologically by using the Papanicolaou method. Of the 400 samples, 40 samples with blastospores and/or hyphae were determined. Of this 40 samples, 9 samples with only Candidal hyphae, 12 samples with only Candida blastospores, 19 samples with both blastospores and hyphae forms were determined on the squamous epithelial cells or near epithelial cell membrane. In some of these samples nuclear changes- such as karyorhexis, karyolysis, karyopyknosis and swelling, cytoplasmic changes such as cytoplasmic polymorphism, cytoplasmic vacuolation and koilos were determined. For statistical results, in the evaluations made by using Chi -square and Fisher's exact tests, it is pointed out that there is a meaningful relation between Candida's existence in cervical-vaginal samples and cell changes in nuclei and cytoplasmic of squamous epithelial samples and clinical signs existence such as itching, piruritus and disharge.