Fungal kaynaklardan ksilonaz eldesi
Production of xylanase from fungal sources
- Tez No: 66058
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER AKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, ksilanaz üretimi için Trichoderma türleri kullanıldı. İncelenen Trichoderma türleri arasında Trichoderma harzianum 1073 Z)3'ün en yüksek ksilanaz üreticisi olduğu saptandı. Bu çalışmada, en fazla enzim üretimi için bazı kültürel paramatreler optimize edildi. Bu koşullar sırayla, % lsubstrat ve % 0,14 amonyum sülfat içeren besiyeri, çalkalamalı koşulda 13 gün inkübasyon süresi, 30°C sıcaklık ve pH 7değeridir. İlave bir sonuç olarak, üreme ortamına substrat (ksilan) ve diğer bir karbon kaynağı eklendiğinde enzim üretimi için inkübasyon süresinin kısaldığı belirlendi. Bazı atıklar da ksilanaz üretimi için karbon kaynaklan olarak denendi. Bu araştırmanın ikinci aşamasında en yüksek enzim aktivitesi için fizyolojik koşullar saptandı. Ksilanaz aktivitesi için % 1 ksilan içeren pH değeri 5 olan enzim inkübasyon ortamında, 50 dakika, 60°C'de inkübasyonun uygun olduğu görüldü. Ksilanazın kısmi saflaştırımı, amonyum sülfat çöktürmesi ve dializ işlemleri ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, Trichoderma strains were used for the production of xylanase enzyme. Among the tested Trichoderma strains T.harzianum 1073 D3 was found to be the most potent xylanase producer. In this study, some cultural parameters were optimized for the maximal enzyme production. These conditions were as follows: medium (containing substrate % land ammonium sulfate % 0, 14) pH 7, incubation for 13 days, by aeration, at 30°C. In addition to these results, it was detected mat when substrate (xylan) and another carbon sources were added to the growth medium, the incubation period for the enzyme production reduced. Some wastes were also tested as carbon sources for xylanase production. In the second step of this research, the physiological conditions for the maximum enzyme activity were also established. It was shown that for xylanase activity, incubation at 60° C, for 50 minutes, in an enzyme incubation medium with a pH degree 5, that contains % 1 xylan were appropriate. The partial purification of xylanase enzyme was carried out by ammonium sulfate precipitation and dialysis processes.