Küreselleşme ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between globalization and economic growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 660579
  2. Yazar: EMRAH SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, küreselleşme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi teorik ve ampirik olarak araştırmaktır. Ampirik açıdan bakıldığında; küreselleşme ve ekonomik büyüme ilişkisi Türkiye ekonomisi bağlamında 1987-2018 döneminde zaman serisi analizi kullanılarak analiz edilmektedir. Küreselleşmenin yanı sıra enerji tüketimi, sabit sermaye yatırımları ve teknolojik yenilikler ekonomik büyümenin diğer belirleyicileri olarak büyüme modeline dahil edilmişlerdir. İlk olarak; değişkenlerin birim kök özellikleri Vogelsang-Perron tek kırılmalı birim kök testi ile araştırılmaktadır. İkinci olarak; değişkenler arasında bir uzun dönem ilişkisinin varlığı ARDL sınır testi ile incelenmektedir. Üçüncü olarak; uzun dönem katsayıları ARDL, DOLS, FMOLS ve CCR yaklaşımlarıyla tahmin edilmektedir. Son olarak; değişkenler arasındaki nedensellik ilişkilerinin analizinde Toda-Yamamoto testi kullanılmaktadır. Ekonometrik analizlerden elde edilen sonuçlar uzun dönemde küreselleşmenin ekonomik büyümeyi zayıflattığı yönündedir. Bu durum önemli politika önerilerinin sunulmasına imkan tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesisis to investigate the link between globalization and economic growth theoretically and emprically. As seen empirically, the globalization-economic growth relationship is analysed in case of Turkey over the period of 1987-2018 by using a time-series analysis. Fixed capital and technological innovations are included in economic growth model as additional determinats of economic growth. Firstly, the unit root properties of variables are examined by Vogelsang-Perron one structural break. Secondly, the presence of long run relationship between the variables is investigated through the ARDL bounds test. Thirdly, the long run parameters of variables is estimated by the ARDL, DOLS, FMOLS and CCR approaches. Finally, the Toda-Yamamoto causality test is used to analyze the causal linkages between the variables. The findings obtained from the econometric analyses indicate that globalization decreases economic growth in the long run. This enables to present important policy recommendations.