The development of a unit to integrate international sustainability goals into the ninth grade English language curriculum
9. sınıf İngilizce dersinde aktiviteler üzerinden çevresel sürdürülebilirliği desteklemek
  1. Tez No: 660578
  2. Yazar: EZGİ SELİN MEMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JENNIE FARBER LANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı öğrencilerin İngilizce dil becerilerini geliştirebilecek ve öğrencilerde çevre okuryazarlığının gelişimine katkıda bulunulabilecek bir öğretim ünitesi tasarlamaktır. Çalışmada, çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili üniteyi geliştirmek ve ünitenin, Millî Eğitim Bakanlığının mevcut durumdaki dokuzuncu sınıf öğretim programına nasıl entegre edilebileceğinin yollarını belirlemek için bir öğretim tasarımı kullanılmıştır. Öğretim tasarımı; problemi belirlemek, geliştirme adına planlar yapmak, materyaller üretme, değerlendirme ve düzenleme amacıyla kullanılmıştır. Geliştirilen tasarımın geçerliliğini sağlamak ve üniteyi gelecekteki pilot denemelere hazırlamak adına İngilizce öğretmenlerinden, tasarımın pedagojik doğruluğunu yorumlamaları ve ünitenin Türk öğretim programına olası entegrasyonu konusundaki algılarını paylaşmaları istenerek öğretmenlere bir inceleme aracı sunulmuştur. Bir diğer inceleme aracı ise, belirlenmiş bir grup çevre eğitmeni ve biyoloji uzmanlarına kavramsal doğruluğu sağlamak ve ünitenin uluslararası çevresel sürdürülebilirlik hedefleriyle örtüştüğünü tespit etmek için verilmiştir. Nicel verilerin tanımlayıcı istatistikleriyle desteklenen tematik içerik analizi, nitel verileri analiz etmek ve ünitenin nasıl düzenlenmesi gerektiğine karar vermek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As we enter the third decade of the 21st century there are important skills we will need to develop to cultivate sustainable global communities. To address these issues on a global scale, people need to be able to communicate with each other. Therefore, the purpose of this study is to design a unit of instruction that can be used to develop students' global English language skills and to contribute to the development of students' environmental literacy. Aspects of instructional research design was used to develop the unit and to identify how it can be integrated into the existing Ministry of National Education's English ninth grade English language curriculum. To ensure the validity of the design and to prepare the unit for future pilot testing, a review instrument was administered to post-secondary English instructors who commented on the pedagogic accuracy and shared their perceptions regarding potential integration of the unit. A separate instrument was given to environmental education and biology experts to ensure conceptual accuracy and to ascertain if the unit addressed international goals for sustainable development. Content analysis, supplemented with descriptive statistics of the quantitative data, was used to analyze the qualitative data and to decide how the unit should be revised.