Bazı nar (Punica granatum L.) çeşitlerinin pomolojik özellikleri, fenolik bileşenleri ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the pomological properties, phenolic components and antioxidant activities of some pomegranate (Punica granatum L.) cultivars
- Tez No: 660607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmada; Şanlıurfa'nın Merkez, Bozova, Harran ve Suruç ilçelerinden temin edilen Hicaznar, Katırbaşı, Devedişi, Suruç ve Suruç Karası nar çeşitlerinin pomolojik ve fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 7 ayrı meyve örneği üzerinde yürütülen bu çalışma sonucunda; meyve ağırlığının 201.55-637.50 g, meyve eninin 69.49-105.28 mm, meyve boyunun 66.93-98.21 mm, şekil indeksinin 0.861-0.974, kaliks boyunun 15.66-25.44 mm, kaliks çapının 19.31-26.39 mm, 100 dane ağırlığının 23.66-47.76 g, dane randımanının %43.55-68.98, meyve suyu hacminin 94-120 ml, kabuk alt zemin renginin 5 örnekte sarı, 1 örnekte yeşil-sarı, 1 örnekte kırmızı, kabuk üst zemin renginin 3 örnekte kırmızı, 2 örnekte açık pembe, 1 örnekte pembe, 1 örnekte siyah, dane renginin 3 örnekte kırmızı, 3 örnekte açık pembe, 1 örnekte pembe, suda çözünür kuru madde miktarının %14.60-16.60 ve titre edilebilir asit miktarının %0.67-2.74 arasında olduğu tespit edilmiştir. Toplam fenolik madde miktarının meyve suyu örneklerinde 26.60-40.43 µg GAE/g, çekirdek örneklerinde 95.39-146.44 µg GAE/g, toplam flavonoid miktarının meyve suyu örneklerinde 572.66-1150.83 μg QE/g, çekirdek örneklerinde 983.57-1830.18 μg QE/g, toplam antioksidan kapasitesinin meyve suyu örneklerinde %89.47-96.38, çekirdek örneklerinde %7.76-26.64, toplam antosiyanin miktarının meyve suyu örneklerinde 0.84-24.12 mg siyanidin 3-glikozit/L, çekirdek örneklerinde 0.19-3.51 mg siyanidin 3-glikozit/L arasında olduğu tespit edilmiştir. Tüm çeşitler için de en yüksek toplam fenolik madde miktarı ve toplam flavonoid miktarı çekirdek örneklerinde, toplam antioksidan kapasitesi ve toplam antosiyanin miktarı meyve suyu örneklerinde ölçülmüştür. Meyve suyu ve çekirdek örneklerinde kateşin, kuersetin, vanilik asit, resveratrol, fumarik asit, gallik asit, kafeik asit, floridzin dihidrat, oleuropein, hidroksisinnamik asit, ellajik asit, silimarin, naringenin ve hidroksibenzoik olmak üzere 14 adet fenolik bileşik belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research; It was aimed to determine the pomological and physicochemical characteristics of Hicaznar, Katırbaşı, Devedişi, Suruç and Suruç Karası pomegranate cultivars obtained from the Central, Bozova, Harran and Suruç districts of Şanlıurfa. As a result of this study carried out on 7 different fruit samples within the scope of the study; fruit weight 201.55-637.50 g, fruit width 69.49-105.28 mm, fruit length 66.93-98.21 mm, shape index 0.861-0.974, calyx length 15.66-25.44 mm, calyx radius 19.31-26.39 mm, 100 grain weight 23.66-47.76 g, the grain yield %43.55-68.98 , the juice volume 94-120 ml, shell substrate color yellow in 5 samples, green-yellow in 1 sample, red in 1 sample, the crust the upper ground color in, red in 3 samples, light pink in 2 samples, pink in 1 sample, black in 1 sample; grain it was determined that its color was red in 3 samples, light pink in 3 samples, pink in 1 sample, the amount of water soluble dry matter was %14.60-16.60, the titratable acid amount %0.67-2.74 between. The total phenolic amount of the samples was 26.60-40.43 µg GAE/g in juice samples, 95.39-146.44 µg GAE/g in seed samples; total flavonoid amount of was 572.66-1150.83 μg QE/g in juice samples, 983.57-1830.18 μg QE/g in seed samples; total antioxidant capacity was %89.47-96.38 in juice samples, %7.76-26.64 in seed samples; The total anthocyanin amount of was determined between 0.84-24.12 mg siyanidin 3-glikozit/L in juice samples, 0.19-3.51 mg siyanidin 3-glikozit/L in seed samples. For all varieties, the highest total phenolic substance and total flavonoid amount in seed samples; total antioxidant capacity and total anthocyanin amount were measured in juice samples. 14 phenolic compounds, including catechin, quercetin, vanilic acid, resveratrol, fumaric acid, gallic acid, caffeic acid, phloridzindihydrate, oleuropein, hydroxycinnamic acid, ellagic acid, silymarin, naringenin and hydroxybenzoic, were determined in juice and seed samples.