Yeşil sentez yöntemi uygulanarak primula vulgaris ekstraktı yüklü gümüş nanopartiküllerinin MCF-7 hücrelerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of silver nanoparticles with primula vulgaris extract on MCF-7 cells by applying the green synthesis method
  1. Tez No: 660661
  2. Yazar: BURCU YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÇİFTÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ER ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Primula vulgaris bitkisinin kurutulmuş kök, yaprak ve çiçek ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yöntemi ile gümüş nanopartikül (AgNP)'ler sentezlenmiştir. Elde edilen Primula vulgaris ekstraktı yüklü gümüş nanopartiküller (PVLAgNP)'in MCF-7 hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkisi değerlendirilmiştir. PVLAgNP'lerin sentez ve karakterizasyon işlemlerinde Görünür bölge spektrofotometresi (U-Vis), X-Işını Kırınımı (XRD), Fourier Dönüşümlü İnfrared Spektroskopisi (FTIR), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Zeta Potansiyel ölçüm teknikleri kullanılmıştır. Kök, çiçek ve yapraktan sentezlenmiş AgNP çözeltileri için maksimum absorpsiyon dalga boyu 440 nm olarak bulunmuştur. PVLAgNP'lerin XRD spektrumlarına göre kristal yapı olduğu belirlenmiştir. PVLAgNP'lerin Zeta potansiyel değerleri ortalama -14 ila -28 mV aralığında olduğu tespit edilmiştir. SEM analizi, sentezlenen PVLAgNP'lerin ağırlıklı olarak küresel şekilli ve parçacık boyutunun 22 nm ila 52 nm aralığında olduğunu göstermiştir. PVLAgNP'lerin MCF-7'ye karşı sitotoksisite aktiviteleri için iCELLigence (gerçek zamanlı hücre analiz sistemi) kullanılmıştır. PVLAgNP'lerin inhibitör konsantrasyonlarının (IC50), 24 saatlik inkübasyonda yaprak, kök ve çiçek için sırasıyla 30.37, 36.74 ve 57.64 µg/mL olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde, PVLAgNP'in MCF-7 kanser hücre hatları üzerine önemli bir sitotoksik etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, silver nanoparticles (AgNP) were synthesized by green synthesis method using dried root, leaf and flower extract of Primula vulgaris plant. The cytotoxic effect of the obtained silver nanoparticles loaded with Primula vulgaris extract (PVLAgNP) on the MCF-7 cell line was evaluated. Visible Spectrophotometry (U-Vis), X-Ray Diffraction (XRD), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscopy (SEM) and Zeta Potential measurement techniques were used in the synthesis and characterization processes of PVLAgNPs. The maximum absorption wavelength for AgNP solutions synthesized from root, flower and leaf was found to be 440 nm. It was determined that PVLAgNPs are crystalline structures according to XRD spectra. Zeta potential values of PVLAgNPs were found to be in the range of -14 to -28 mV on average. SEM analysis showed that synthesized PVLAgNPs were predominantly spherical in shape and particle size ranged from 22 nm to 52 nm. For the cytotoxicity activity of PVLAgNPs against MCF-7, iCELLigence (real time cell analysis system) was used. Inhibitory concentrations (IC50) of PVLAgNPs were found to be 30.37, 36.74 and 57.64 µg / mL for leaf, root and flower at 24 hours of incubation, respectively. When the results of this study were evaluated, it was determined that PVLAgNP has a significant cytotoxic effect on MCF-7 cancer cell lines.