Fiziksel aktivitenin teknoloji çağı hastalıkları netlessfobi ve nomofobi ile ilişkisi
The relationship between physical activity and technological age diseases netlessphobia-nomophobia
- Tez No: 660686
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Teknolojinin gelişmesi, dijital araçların yaygınlaşması ve sosyal medyanın bilinçsizce kullanılması nedeniyle bireylerde netlessfobi ve nomofobi adı verilen çeşitli teknoloji çağı hastalıkları ortaya çıkmıştır. Netlessfobi ve nomofobi gibi psikolojik rahatsızlıklar gençlerin zihinsel ve sosyal gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle gençlerde netlessfobi ve nomofobinin ortaya çıkışını engellemeye yönelik koruyucu önlemler alınmalıdır. Gençlerin netlessfobi ve nomofobiden korunmasında fiziksel aktivitenin etkili bir araç olabileceği ön görülmektedir. Bu nedenle araştırmada orta öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerde fiziksel aktivitenin netlessfobi ve nomofobi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Aydın ili Efeler ilçesindeki orta öğretim kurumlarında öğrenim gören 986 (n=480 kadın ve n=506 erkek) gönüllü öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Nomofobi Ölçeği kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 25,0 paket programında %95 güven aralığında ve 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Due to the development of technology, prevalence of digital tools and insensibly use of social media, various technology age diseases named netlessphobia and nomophobia have emerged in individuals. Psychological disorders such as netlessphobia and nomophobia affect the mental and social development of young people adversely. Thus, protective precautions should be taken to prevent the appearance of netlessphobia and nomophobia among young people. It has been predicted that physical activity can be an effective tool in the protection of the youth from netlessphobia and nomophobia. Therefore, this study aims to evaluate the relationship between physical activity and netlessphobia and nomophobia among secondary education students. The sample of the study consists of 986 (n=480 women and n=506 men) volunteer students studying in secondary education schools in the district of Efeler, Aydin in the 2019-2020 academic year. Personal Information Form, International Physical Activity Questionnaire, Young Internet Addiction Scale and Nomophobia Scale were implemented as data collection tools in the study. The obtained data were evaluated in the SPSS 25,0 package program at a 95% confidence interval and a significance level of 0,05.