Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve olumsuz beden algısı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media addiction and negative body perception in university students
  1. Tez No: 660687
  2. Yazar: İLKAY GÜNEY SABANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB ERENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Beden algısı, kişinin benlik algısını büyük oranda etkileyen; psikolojik sağlığı, fiziksel sağlığı, romantik ilişkilerdeki durumu ve sosyal yaşamdaki yeri gibi yaşam kalitesini yakından etkileyen faktörlerle ilişkili önemli yere sahip bir kavramdır. Kişinin toplumla etkileşimi ve kültürel sistemi aracılığıyla kendi bedenini değerlendirmesiyle oluşan beden algısı, içsel ve dışsal değişimlerden etkilenerek yeniden şekillenebilmektedir. Tarihte, içinde bulunulan her çağ yeni durumlara göre toplumlarda yeni normlar geliştirmiş, kişilerin beden algıları da bu normlarla uyumlu biçimde gelişmiştir. Günümüzde de sosyal medya kullanımındaki artışla beraber, sosyal medyanın oluşturduğu yeni toplum ve bu toplumla olan etkileşimin kişilerin beden algısı gelişimleri üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu düşünülerek, bu ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç dahilinde, pek çok farklı şehirden üniversite öğrencileri araştırmaya dahil edilerek, sosyal medya kullanımının yoğun olduğu 18-24 yaş aralığındaki katılımcılardan anket ve ölçekler aracılığıyla veriler elde edilmiştir. Sosyal medyayı bağımlılık derecesinde fazla kullanan genç erişkinlerin sosyal görünüş kaygısına ve olumsuz beden algısına sahip olma oranlarının, sosyal medyayı daha az kullananlara göre belirgin düzeyde yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Body perception, which greatly affects the self-perception of the person; It is a concept that has an important place in relation to factors that closely affect the quality of life such as psychological health, physical health, situation in romantic relationships and place in social life. Body perception, which is formed by a person's interaction with society and evaluating his own body through his cultural system, can be reshaped by being affected by internal and external changes. In the history, every age has developed new norms in societies according to new situations, and people's body perceptions have developed in accordance with these norms. With the increase in the use of social media today, it is aimed to reveal this relationship, considering that the new society created by social media and the interaction with this society have negative effects on the body perception development of people. For this purpose, university students from many different cities were included in the study, and data were obtained from participants between the ages of 18-24, where social media use is intense, through questionnaires and scales. It was found that the rate of having social appearance anxiety and negative body perception of young adults who use social media more addictively is significantly higher than those who use social media less.