Kesirli telegraf kısmi diferansiyel denklemin varyasyonel iterasyon metoduyla çözümü
The solution of the fractional telegraph particular differential equation with variational iteration method
  1. Tez No: 660712
  2. Yazar: AYŞE AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MODANLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Caputo türeviyle tanımlı kesirli mertebeden telegraf kısmi diferansiyel denklemin başlangıç-sınır değer koşullarına bağlı tam ve yaklaşık çözümleri incelenmiştir. Bölüm 1'de, kesirli analiz teorisinin bazı temel tanımları verilmiştir. Bölüm 2'de, kesirli analiz ile ilgili yapılan çalışmalar gözden geçirilmiş ve başlangıçtan bugüne kadar gerçekleştirilen uygulama alanlarına değinilmiştir. Daha sonra kesirli mertebeden telegraf kısmi diferansiyel denklemin örnek bir probleminin tam çözümü Laplace dönüşümü metoduyla incelenmiştir. Bölüm 3'de kesirli varyasyonel iterasyon metodunun çözüm prosedürü farklı problem türleri üzerinde sunulmuştur. Bu kısımda Lagrange parametresi belirlenmiş ve doğrulama fonksiyoneli oluşturulmuştur. Bölüm 4'de, kesirli mertebeden telegraf kısmi diferansiyel denklemin örnek bir probleminin verilen başlangıç değerleri kullanılarak varyasyonel iterasyon metodu ile nümerik çözümleri elde edilmiş ve bu nümerik çözümler 2. bölümde elde edilen tam çözüm ile karşılaştırılarak hata analizi tablosu oluşturulmuştur. Bölüm 5'deki, sonuçlar ve önerilerle tez sonlanmıştır. Böylece verilen metodun geçerliliği ve uygulanabilirliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the fractional order telegrapgh partial differential equation defined by Caputo derivative depend on initial-boundry value conditions is investigated for exact and approximation solutions. In Section 1, some basic definitions of fractional calculus theory are given. In Section 2, the studies on fractional calculus have been reviewed and the application areas that have been worked since the beginning are mentioned. Then, the exact solution of an example problem of the fractional order telegraph partial differential equation is studied by the Laplace transform method. In Section 3, the solution procedure of the fractional variational iteration method is presented on different problem types. In this section, Lagrange parameter was determined and correction functional was formed. In Section 4, numerical solutions of an example problem of a fractional order telegraph partial differential equation are obtained by variational iteration method by using the given initial values and the error analysis table was set by compared these numerical solutions with the exact solution obtained in Section 2. The thesis in Section 5 is concluded with the results and recommendations. Thus, the validity and praticality of the given method was tested.