Pankreas kanseri tanı ve tedavisinde, immünoterapötik hedef olabilecek sialik asit moleküllerinin ve sialiltransferaz enzimlerinin belirlenmesi
Identification of sialic acid molecules and sialyltransferase enzyme that can be immunotherapeutic target in diagnosis and treatment of pancreatic cancer
- Tez No: 660717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ İZZETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sialik asitlerin ve sialiltrasferaz enzimlerinin kanser biyobelirteci olarak potansiyeli literatürde bilinmektedir. Bu bilginin kapsamında hangi kanser tipinde hangi tip sialik asitlerin belirteç potansiyeli gösterdiği henüz tam olarak aydınlatılabilinmiş değildir. Tez kapsamında ST3Gal enziminin inhibe edilmesi durumunda, sialik asit miktarında meydana gelecek değişimin, pankreas kanseri üzerindeki hücre motilitesi ve migrasyonuna etkisi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ST3Gal inhibitörü olarak SSaI kullanılmıştır. Farklı konsantrasyonlarda uygulanan inhibitörün sialik asit miktarı LC-MS analizi ile ölçülmüştür. Kontrol grubu ve deney gruplarının hücre migrasyon deneyi İbidi Migrasyon Assay ile desteklenmiştir. Elde edilen sonuçlarda, ST3Gal enziminin inhibe edilmesi, sialik asit (Neu5Ac) miktarını ve kanser motilitesini arttırdığı bilinen bir biyobelirteç olan asetillenmiş sialik asit (Neu5,9Ac2) miktarını anlamlı seviyede düşürmüştür. LC-MS analizinden elde edilen bu verilen ışığında takip edilen migrasyon deneyinde, PANC1 hücre hattında hücre göçü ve hareketi doğal seyrederken, ST3Gal inhibe edilen grupta tutunma, hareket ve göç izlenmemiştir. Bu sonuçlar göstermektedir ki, azalan Neu5Ac ve Neu5,9Ac2 miktarı, ST3Gal sialiltransferaz inhibisyonu ile doğrudan ilişkilidir. ST3Gal enziminin inhibe edilmesiyle birlikte α2,3 bağlı sialik asit miktarı azalmıştır. Migrasyon testi sonucunda, α2,3 bağlı sialik asit miktarı azalan hücrelerde göç davranışı ve adhezyon görülmemiştir. Bu sonuç, ilk kez pankreas kanserinde α2,3 bağlı sialik asit miktarı ile pankreas kanseri metastazı arasındaki güçlü bağlantıyı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The potential of sialic acids and sialyltrasferase enzymes as cancer biomarkers is known in the literature. Within the scope of this information, it is not yet fully elucidated which type of sialic acids show the marker potential in which cancer type. In the context of the thesis, if the ST3Gal enzyme is inhibited, the effect of the change in the amount of sialic acid on cell motility and migration on pancreatic cancer was investigated. For this purpose, SSaI was used as an ST3Gal inhibitor. The amount of sialic acid of the inhibitor applied in different concentrations was measured by LC-MS analysis. The cell migration experiment of the control group and experimental groups was supported by İbidi Migration Assay. In the results obtained, inhibition of the ST3Gal enzyme significantly reduced the amount of sialic acid (Neu5Ac) and the amount of acetylated sialic acid (Neu5,9Ac2), a biomarker known to increase cancer motility. In the given migration experiment obtained from LC-MS analysis, cell migration and movement in the PANC1 cell line was natural, whereas in the ST3Gal-inhibited group no adhesion, movement and migration were observed. These results show that the decreased amount of Neu5Ac and Neu5,9Ac2 is directly related to ST3Gal sialyltransferase inhibition. With the inhibition of the ST3Gal enzyme, the amount of α2,3 linked sialic acid decreased. As a result of the migration test, no migration behavior and adhesion was observed in the cells whose α2,3 linked sialic acid amount decreased. This result shows for the first time the strong link between α2,3 linked sialic acids and pancreatic cancer metastasis in pancreatic cancer.