Poststroke hemiplejide tüm vücut vibrasyonunun spastisite üzerine etkisi: Prospektif randomize kontrollü araştırma
The effect of whole body vibration on spasticity in poststroke hemiplejia: A prospective randomized controlled research
  1. Tez No: 660727
  2. Yazar: ZEYNEP RUKİYE YURTTUTMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BARDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırmamızın amacı, inmeli hastalarda ayak bileği plantar fleksör spastisitesi tedavisinde tüm vücut vibrasyonun (TVV) etkisi olup olmadığını elektrofizyolojik ve elektromekanik yöntemler kullanarak objektif olarak göstermektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize kontrollü tek kör gerçekleştirilen bu çalışmaya en az 1 ay önce geçirilmiş serebrovasküler hastalığa bağlı hemipleji tanısı almış, ayak bileği plantar fleksör spastisitesi olan ve tek başına ayakta durabilen 33 erkek, 15 kadın toplam 48 hasta dahil edildi. Randomize olarak hastalar, TVV grubuna (n=24) veya kontrol grubuna (sham TVV) (n=24) atandı. TVV grubuna haftanın 3 günü, 4 hafta boyunca (toplam 12 seans) 30 Hz frekans ve 2.2 mm amplitut ile TVV uygulaması yapıldı. Kontrol grubuna yine 12 seans, 30 Hz frekans ile fakat % 99.5 oranında zayıflatılmış amplitüt ile TVV uygulandı (sham TVV). Hastaların tümüne eş zamanlı olarak konvansiyonel rehabilitasyon programı fizyoterapist tarafından uygulandı. Ayak plantar fleksör spastisite şiddeti, hem elektromekanik hem de elektrofizyolojik yöntemle tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildi. Elektromekanik yöntemle ayak pasif dorsiflesiyonuna karşı direnç (tork) ölçüldü. Elektrofizyolojik yöntemle homosinaptik post-aktivasyon depresyon (HPAD) düzeyi ve Hmax/Mmax oranı ölçüldü. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 60,7 ± 11,0 (26-80) yıl idi. İnmeden sonra geçen süre TVV grubunda ortalama 30,4 ay; sham grupta ise 13,4 ay idi (p= 0.035). Diğer klinik (lezyon tipi, plejik taraf), demografik ve antropometrik özellikler açısından iki grup arasında farklılık yoktu. Her iki grupta tedavi sonrası, ayak dorsifleksiyon tork ortalamalarında anlamlı değişim olmadığı (zaman x grup etkisi F (1, 46) = 0.008, p= 0.779); Hmax/Mmax oranında ve HPAD düzeyinde anlamlı bir değişim olmadığı saptandı. Sonuç: EMG ve tork ölçer ile yapılan objektif spastisite ölçümlerine göre, post-stroke hemiplejide tüm vücut vibrasyonun ayak plantar fleksörleri üzerinde anti-spastik bir etkisi olmadığı saptandı
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to objectively show whether whole body vibration (WBV) has an effect in the treatment of ankle plantar flexor spasticity by using electrophysiological and electromechanical methods. Materials and Methods: In this prospective randomized controlled single-blind study, a total of 48 patients, 33 males and 15 females, who were diagnosed with hemiplegia due to cerebrovascular disease at least 1 month ago, who had plantar flexor spasticity of the ankle and who could stand alone, were included. Patients were randomly assigned to the WBV group (n = 24) or the control group (sham WBV) (n = 24). WBV was applied to the WBV group 3 days a week for 4 weeks (12 sessions in total) with 30 Hz frequency and 2.2 mm amplitude. And also, WBV was applied to the control group for 12 sessions with a frequency of 30 Hz but with a attenuated amplitude of 99.5% (sham WBV). Conventional rehabilitation program was applied by a physiotherapist to all patients. The severity of foot plantar flexor spasticity was evaluated before and after treatment with both electromechanical and electrophysiological methods. Resistance to passive dorsiflexion (torque) of the foot was measured by electromechanical method. Homosynaptic post-activation depression (HPAD) level and Hmax / Mmax ratio were measured by electrophysiological method. Results: The mean age of the patients was 60.7 ± 11.0 (26-80) years. The average time after stroke was 30.4 months in the TVV group, but in the sham group, it was 13.4 months (p = 0.035). There was no difference between the two groups in terms of other clinical (lesion type, plegic side), demographic and anthropometric characteristics. There was no significant change in the mean foot dorsiflexion torque after treatment in both groups (time x group effect F (1, 46) = 0.008, p= 0.779). Besides no significant change in Hmax / Mmax ratio and HPAD level was found Conclusion: According to objective spasticity measurements made with EMG and torque meter, it was found that whole body vibration in post-stroke hemiplegia had no anti-spastic effect on foot plantar flexors.