Searching for lullabies: Remembering the past through lullabies in the soundscape of Eastern Black Sea
Nı̇nnı̇lerı̇ aramak: Doğu Karadeniz ses alanında nı̇nnı̇ler aracılığıyla geçmı̇şı̇ hatırlamak
  1. Tez No: 569185
  2. Yazar: SUNA BAŞLANTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN ÖZGÜN TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezin hedef aldığı temel amaç, yaşantımızın ilk yıllarında maruz kaldığımız sesleri, ilerideki müzik algımıza olan yansımaları bağlamında, nasıl kodladığımızı anlamaya çalışmak; eğer varsa müzik ve ses arasındaki sınırları netleştirmek; duygusal ve melodik yaratım ve aktarım sürecinde kadının yani annenin rolünü anlamak; duyusal algının hafızanın canlanmasındaki önemine vurgu yapmak; ve son olarak ses bilgisine katkı sağlamaktır. Bu tezin ana sorusu müzik algısı ve hafıza üzerinde sesin etkisinin ne olduğudur. Bu tez, beynin işlevlerini müzik veya ses unsurlarıyla açıklamayı amaçlayan tamamen bilişsel bir çalışma değil, temel bilişsel işlevlerimiz, kültürlerimiz ve çoğunlukla kim olduğumuzu etkileyen hatıralarımız arasında korelasyon yaratmaya çalışan bir araştırmadır. Bu nedenle, bu tezin temel metodolojisi, farklı disiplinleri ve farklı yaklaşımları sentezleyip biyolojik ve deneysel bilgiyi duyusal ve otobiyografik etnografyaya dahil ederek bütüncül bir yaklaşım ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand how we encode those initial sounds in terms of examining their reflections into our music perception; to clarify the borders between music and sound if it exists; to investigate the usage of lyrics in order to trace their place in the remembrance of the melody; to understand the role of mothers, women, both in emotional and melodic creation and transmission; to emphasize the importance of sensual perception in memory revival; and finally to contribute to the epistemology of sound. So, the ultimate question in this thesis is: what is the function of the sounds in our childhood in terms of memory and music perception? This thesis is not a totally cognitive study that seeks to explain the brain's functions against the elements of music or sound; instead, it tries to create correlations between our essential cognitive functions, our cultures and our memories that mostly affect who we are. So the main methodology of this thesis is supposed to be holistic by synthesizing different disciplines and different approaches, that is, incorporating the biological and experimental knowledge into the sensory and autobiographical ethnography.