An islamic enclave: The field study of the Çarşamba Neighborhood in Istanbul
İslami bir yerleşim bölgesi: İstanbul Çarşamba Mahallesi'nde bir saha çalışması
- Tez No: 660734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, dindar insanların kendilerine özgü mekânları nasıl ürettiklerini modern şehir çalışmaları çerçevesinde incelemeyi konu edinmektedir. Saha çalışması, – Çarşamba Mahallesi – özellikle dindar insanların merkezi ve bir yerleşim bölgesi olması sebebiyle araştırma sahası olarak seçilmiştir. Çarşamba Mahallesi'nde yine özellikle mekânın sosyal yapısı ve özellikleri üzerinde durulacaktır. Bu çalışmada mekânın bu özelliklerini keşfetmek için katılımcı gözlem, yarı-yapılandırılmış mülâkat ve görsel medya analizi gibi nitel ve etnografik araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Son olarak, bu çalışma din ve mekân arasındaki bağlamı incelemeye çalışarak modern şehir çalışmalarına bir katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine how religious people are produced in their own particular space in the context of modern urban studies. On the Çarşamba Neighborhood, the fieldwork study is chosen as the case study for its exemplary position as a religious nucleus area or enclave that particularly appeals to the conservative territoriality. In the Çarşamba Neighborhood, the study is focused social aspect of space and its specific features. I mainly adopt different qualitative and ethnographic research methods for the thesis; participant observation, semi-structured interviews, and using some visual documents of the Neighborhood. Lastly, the thesis purposes of encouraging the literature of Urban Studies with an emphasis on religion, space, or modern urban life.