An Islamic Treasure in Hastings Museum and Art Gallery: The Durbar Hall
Hastings Müzesi ve Sanat Galerisi'nde bir İslam hazinesi: Durbar salonu
- Tez No: 932911
- Danışmanlar: PROF. DR. LIZ JAMES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi ve Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, Hasting Müzesi ve Sanat Galerisi'ndeki Durbar Salonu'nu incelemektedir. İçeriği analiz ederek, İslami ahşap oyma tekniğinin kökleri, geometrik ve bitkisel motifler ile Pencap sarayını birbirine bağlamaktadır. Durbar Salonu, Caspar Purdon Clarke tarafından tasarlanmış ve 1885 yılında Muhammed Baksh ve Muhammed Juma tarafından 1886 sömürge sergisinde Galler Prensi için resmi bir alan olarak kullanılmak üzere inşa edilmiştir. Sergiden sonra Annie Brassey tarafından Londra'daki Park Lane'de kendi evine taşınmış ve daha sonra 1919 yılında Hasting Müzesi ve Sanat Galerisi'ne bağışlanmıştır ve günümüzde yeni ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores that Durbar Hall in Hasting Museum and Art Gallery. By analyzing the content, the roots of Islamic wooden carving technique, geometric and floral motifs with connecting Punjab court. The Durbar Hall was designed by Caspar Purdon Clarke and built by Muhammad Baksh and Muhammad Juma in 1885 to use an official area for the Prince of Wales in 1886 colonial exhibition. After exhibition, Annie Brassey brought it own house Park Lane in London and later donated Hasting museum and Art Gallery in 1919 and nowadays it continues to exhibiting new visitors.