An Islamic multidimensional framework of poverty: Towards a relevant index
İslami çokboyutlu yoksulluk çerçevesi: İlgili bir endekse doğru
- Tez No: 917887
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, çağdaş İslami ve çokboyutlu bir yoksulluk çerçevesini kavramsallaştırma girişimidir. İlk olarak, bir ön çalışma niteliğinde, çeşitli disiplinlerin literatürlerini kullanarak bir model önermiş ve ilgili bir temel oluşturmuştur. Daha sonra uzman görüşmesi yöntemi ile modelin geçerliliğini test etmiş; yani, sekiz küresel yoksulluk uzmanının önerilen model hakkındaki görüşlerinden faydalanmıştır. Üçüncü olarak, özellikle önerilen modele atıfta bulunarak mevcut endekslerin eksikliğini göstermek için Türkiye için mevcut yoksulluk ölçümlerini ve verilerini toplamıştır. Dördüncü olarak, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki zekat uygulamasını yeniden incelemiştir. Zekatı, önerilen model doğrultusunda yoksullukla mücadelede olası bir strateji olarak görmüş, ayrıca Türkiye'yi Osmanlı'nın önemli bir varisi olarak değerlendirmiştir. Gelecekteki bir çalışma, aynı yönde bir yoksulluk endeksi oluşturmak için kalan adımları tamamlayabilir. Bu adımlar şu şekildedir: boyutların ağırlıklandırılması, göstergelerin seçilmesi, yoksulluk içerisinde bulunan insanların tespiti- yani, seçilen her gösterge için yoksulluk sınırının belirlenmesi ve boyutların olası bir bileşik endeks şeklinde birleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to conceptualize a contemporary Islamic and multidimensional framework of poverty. It first built a relevant basement by proposing a model using various disciplines' pieces of literature as a preliminary study. Then, it tested the model's validity using the expert interview method, i.e., benefiting from the eight global poverty experts' views on the proposed model. Thirdly, it collected existing poverty measures and data for Türkiye to show the deficiency of the available indexes, particularly regarding the proposed model. And fourthly, it re-examined the practice of zakat in the Ottoman Empire. It considered zakat a possible strategy for fighting against poverty in line with the proposed model. Also, it thought of Ottomans as an example of Türkiye as being a significant inheritor of them. A future study could complete the remaining steps to construct a poverty index in the same direction. These steps are as follows: the weighting of the dimensions, selection of the indicators, identifying the people experiencing poverty-i.e., setting the poverty line for each selected indicator, and possible aggregation of the dimensions into a composite index.