Adölesan dönem öğrencilerde beslenme durumu ile psikolojik durum arasındaki ilişkinin başarı durumu üzerine etkisinin kanonik korelasyon analizi ile incelenmesi
The effects of the relationship between psychological status and nutritional status on success in adolescent students with canonical correlation analysis
- Tez No: 660744
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ NURAL BEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada öncelikli amaç adölesanlarda beslenme durumu ile psikolojik durum arasındaki ilişkiyi kanonik korelasyon analizi yardımıyla incelemektir. İkincil amaç ise, bu kanonik değişkenler ve cinsiyetin adölesanların okul başarıları üzerine bir etkisi olup olmadığını lojistik regresyon ile saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada rastgele seçilen 451 adölesanla çalışılmıştır. Adölesanların beslenme durumu ile psikolojik durum arasındaki ilişki kanonik korelasyon analizi ile incelenirken, analiz sonucunda elde edilen iki kanonik değişken ve cinsiyetin okul başarı durumu üzerine etkisi lojistik regresyon analizi ile irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary purpose of this study is to examine the relationship between nutritional status and psychological status in adolescents with the help of canonical correlation analysis. The secondary aim is to determine by logistic regression whether these canonical variables and gender have an effect on the school achievement of adolescents. Material and methods: In this study, 451 randomly selected adolescents were studied. While the relationship between nutritional and psychological status of adolescents was examined by canonical correlation analysis, the effect of the two canonical variables and gender on school achievement as a result of the analysis were examined by logistic regression analysis.