Alt ekstremitenin travmatik olmayan ampütasyonlarında ortopedik cerrahi uygulamaları ile radyolojik tetkikler ve kardiyovasküler cerrahi konsültasyonlarının korelasyonu
Correlation of orthopaedic surgery applications and radiological examinations and cardiovascular surgery consultations in non-traumatic amputations of the lower extremity
- Tez No: 660748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BAYAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç Ampütasyon, sadece bir uzuv kurtarma ameliyatı olmayıp, hastaların psikolojilerinde büyük sorunlara, uzun süreli ve tekrarlayan yatışlar gerektirebildiği için sağlık sistemi üzerinde mali yüke sebep olmaktadır. Dolayısıyla ampütasyon konusuna optimal yaklaşımı ve uygun protokolleri belirlemek oldukça önemli bir konudur. Seviyenin tam olarak nasıl seçileceği hala bir tartışma konusudur. Öte yandan, alt ekstremite non travmatik ampütasyonları sonrası revizyonlar halen yüksek oranda görülmektedir. Çalışmamız, nontravmatik alt ekstremite ampütasyonlarında reampütasyon ihtiyacı duyulan hastaların revizyon nedenlerini ve bu ampütasyonların radyolojik tetkikler (doppler USG, BT anjiyografi) ile KVC görüşü arasındaki korelasyonunu araştırmayı hedeflemektedir. Ayrıca revizyon yapılanları, revizyon yapılmayan bir kontrol grubuyla karşılaştırmayı ve“Alt ekstremite ampütasyonlarının revizyona gitme nedenleri arasında, cerrahların seviye seçimi rol oynar mı? ”sorusunun yanıtını bulmayı amaçladık. Gereç yöntem Ocak 2011 ve mayıs 2020 tarihleri arasındaki 10 yıllık süre içinde ortopedi ve travmatoloji kliniğimizde opere edilen 476 (320 erkek, 156 kadın) hastaya yapılan 598 (2 defa revize olanlarla 607) ampütasyon retrospektif olarak incelendi. Bu hastalardan non travmatik alt ekstremite ampütasyonları seçildi ve içlerinden revizyon ampütasyon olan 92 hasta(100 vaka) grup A olarak belirlendi. Kontrol grubu olarak (grup B) da revizyon gerektirmeyen ampütasyon hastalarından 100 tanesi randomize olarak oluşturuldu. Veri eksikliği olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Çalışmamızda olguların cinsiyet, etiyoloji, ampütasyon seviyeleri, iki operasyon arasındaki süre, takip süreleri, radyolojik tetkik raporları ve KVC önerileri değerlendirildi ve istatistiksel olarak analiz edildi. Ayrıca ampütasyon seviyesibelirlemek için cerrahın radyolojik tetkik raporlarına ve KVC önerilerine uyumunun reampütasyon oranlarına olan etkisi de istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler için NCSS, Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, medyan, sıklık, oran) yanısıra değişkenlerin normal dağılıma uygunluklarında Shapiro Wilk test ve box plot grafikler kullanıldı. Doppler USG, BTA ve KVC ile ortopedist arasındaki uyum karşılaştırmasında Spearman's korelasyon testi kullanıldı. Grup A ve B'nin uyumluluk oranlarının karşılaştırmalarında non-parametrik test olan Mann-Whitney U Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose Amputation is not only a limb salvage surgery, but also causes major problems in the psychology of patients besides a financial burden on the healthcare system, as it may require long-term and repetitive hospitalizations. In order to avoid these problems, it is very important to determine an optimal approach and develop appropriate protocols. Choosing the apropriate level the amputation is still a matter of debate. The number of the revision surgeries following non-traumatic extremity amputations are still very high. The purpose of this study is to investigate the reason for revision of patients who underwent a non-traumatic lower extremity re-amputations and the correlation of these revisions with radiological examination (Doppler USG, CT angiography) and Cardio Vascular Surgery (CVS) consultation. Furthermore we eventually aimed to compare the re-amputation patients with a group that has not undergone revision surgery. In this study, we eventually aimed to find an answer to the question of ''if a surgeon's decision for level of the amputation play a role in the need for revision or reamputation following for non-traumatic lower limb amputations?". Material method 598 (607 with the others who undergone revision twice) amputations performed to 476 (320 male, 156 female) patients who were operated in department of orthopaedics and traumatology surgery were analysed retrospectively in the last 10 years between January 2011 and May 2020. 92 patients (100 amputations) with revision amputation were named as group A. As a control group (group B), 100 cases among amputation patients that did not require revision were randomly chosen. Patients with insufficient data were excluded from the groups. Gender, etiology, amputation levels, the time between two operations, follow-up periods, radiological examinations (Doppler USG, CTA) and CVS consultations were evaluated using statistical methods. Also whether the orthopedist's compliance with the radiologicalexamination reports and CVS recommendations changed the reamputation rates were evaluated using statistical methods. NCSS (Number Cruncher Statistical System) Statistical Software (Utah, USA) program was used for statistical analysis. While evaluating the data of the study, additionally, descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, ratio), Shapiro Wilk test and box plot graphics were used for the compliance of the variables to the normal distribution. Spearman's correlation test was used to compare the agreement between Doppler USG, BTA, CVS and the orthopaedist. As a non-parametric analysis, Mann-Whitney U Test was used for comparisonof group A and B their correlation with investigations and CVS consultations.