Farklı tip gemilerin 2020 sülfür regülasyonu çerçevesinde maliyet açısından değerlendirilmesi
Assessment of different types of ships in terms of cost analysis within the framework of 2020 sulphur regulation
- Tez No: 660749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM KÖKKÜLÜNK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Gemi kaynaklı sülfür emisyonlarının insan sağlığı ve çevre üzerinde birçok olumsuz etkileri görülmektedir. Bu etkilerin azaltabilmesi için Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe giren yeni bir sülfür kuralı açıklamıştır. Kurala uyabilmek açısından gemi sahiplerinin büyük kısmının yürürlük tarihinden itibaren düşük sülfürlü yakıtlara veya Baca Gazı Temizleme Ünitesi kullanımına yönelecekleri anlaşılmaktadır fakat bu kez de ortaya gemi tip ve tonajına göre maliyet yönünden bu iki seçenekten hangisinin avantajlı olacağı sorusu çıkmıştır. Tezde bu soruya cevap bulunmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada sülfür 2020 kuralı kapsamında gemilerin büyük çoğunluğunun yöneleceği MGO ve VLSFO yakıtlar ile BGTÜ kullanım seçenekleri genel hatları ile incelenmiş, çalışmanın devamında bu seçeneklere yönelecekleri düşünülen konteyner, ham petrol, kuru yük ve ro-ro tipinde 14 gemi belirlenerek bu gemiler, farklı seyir gün sayıları ve farklı yakıt fiyatı artışları ile oluşturulan 9 farklı senaryo kapsamında maliyet yönünden analiz edilmişlerdir. 15 yıllık süre için yapılan bu analizler sonucunda hangi tip ve tonajda gemiler için hangi seçeneğe yönelmenin maliyet yönünden daha avantajlı olacağı sorusuna cevap bulunması amaçlanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlara göre MGO yakıt kullanma seçeneği hiçbir gemi tipi için avantajlı bulunmamıştır. Kuru yük gemileri için bir çok senaryoda en uygun seçenek VLSFO yakıtıdır. Senaryolara göre değişmekle birlikte, konteyner gemileri için 6.yıla kadar VLSFO daha sonra açık sistem BGTÜ, ham petrol tankerleri için 9.yıla kadar VLSFO daha sonra hibrit sistem BGTÜ ve ro-ro gemisi için ise 11.yıla kadar VLSFO yakıtı daha sonra ise hibrit sistem BGTÜ kullanımı daha uygun ve ekonomik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sulfur emissions that originated from ships have many negative effects on human health and the environment. In order to mitigate these impacts, the International Maritime Organization (IMO) has announced a new sulfur rule that entered into force on 1 January 2020. In order to comply with the rule, it is understood that most of the shipowners will turn to low sulfur fuels or the use of Exhaust Gas Cleaning Systems as of the effective date, but this time, the question arises which of these two options will be advantageous in terms of cost according to the ship type and tonnage. An answer to this question has been tried to be found in the thesis. In this study, MGO and VLSFO fuels and EGCS usage options, which the majority of ships will turn to within the scope of the sulphur 2020 rule, were examined in general terms and in the continuation of the study, 14 ships of the type of container, crude oil, dry cargo and ro-ro were determined and these ships were analyzed in terms of cost under 9 different scenarios created with different number of voyage days and different fuel price increases. As a result of these analyzes carried out for a period of 15 years, it was intended to find an answer to the question of which option would be more advantageous in terms of cost for ships of which type and tonnage. According to the results, the option of using MGO fuel has not been found advantageous for any ship type. VLSFO fuel is the most suitable choice for dry cargo ships in many scenarios. Depending on the scenarios, VLSFO until 6th year for container ships, then open type EGCS, VLSFO until 9th year for crude oil tankers, then hybrid type EGCS, VLSFO fuel until 11th year for ro-ro ship, then hybrid type EGCS usage was found to be more convenient and economical.