Karabük'teki hazır giyim ve tekstil firmalarında çalışan kadınların örgütsel adalet ve güven algılarının örgütsel bağlılıkları üzerine etkisi
The effect of organizational justice and trust perceptions onorganizational commitment of women working in ready-towear and textile companies in Karabük
- Tez No: 660778
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşmenin yoğun bir şekilde yaşandığı bu dönemde her sektörde olduğu gibi hazır giyim ve tekstil sektöründe de yoğun bir rekabet ve gelişmeler gözlemlenmektedir. Dolayısıyla mevcut gelişmelere paralel olarak hazır giyim ve tekstil sektöründe de yeni yönetim yaklaşımları benimsenmeye başlanmıştır. Birçok araştırmacı tarafından, rekabet avantajı ve finansal performans kaynağı olarak kullanılabilecek önemli bir varlık olarak görülen örgütsel adalet, örgütsel güven ve örgütsel bağlılık kavramları, zamanla sosyal bilimlerin çeşitli disiplin alanlarında daha fazla değinilen ve önemi vurgulanan kavramlar haline gelmiştir. Bu önemden hareketle çalışmada tekstil sektöründe çalışan kadınların örgütsel adalet ve güven algılarının örgütsel bağlılıklarını hangi düzeyde etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Karabük ilindeki tekstil atölyelerinde çalışan 171 kadın üzerinde bir alan çalışması yapılmıştır. Veriler anket tekniği ile toplanmış olup analizleri SPSS paket programı yardımıyla yapılmıştır. Araştırmada örgütsel adalet ve örgütsel güvenin örgütsel bağlılıkla olan ilişkisi analiz edilmiş olup araştırmaya katılan kişilerin örgütsel bağlılık düzeyleri ile örgütsel güven ve örgütsel adalet algıları arasında pozitif ve orta seviyede bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte kadınların örgütsel adalet ve örgütsel güven algısının örgütsel bağlılıklarını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this period of intense globalization, intense competition and developments are observed in the ready-to-wear and textile sector as in every sector. Therefore, parallel to the current developments, new management approaches have started to be adopted in the ready-to-wear and textile industry. The concepts of organizational justice, organizational trust and organizational commitment, which are seen as an important asset that can be used as a source of competitive advantage and financial performance by many researchers, have gradually become more emphasized and emphasized in various disciplines of social sciences. Based on this importance, the study tried to determine to what extent the organizational justice and trust perceptions of women working in the textile industry affect their organizational commitment. For this purpose, a field study was conducted on 171 women working in textile workshops in Karabük province. The data were collected by questionnaire technique and analyzed with the help of SPSS package program. In the study, the relationship of organizational justice and organizational trust with organizational commitment was analyzed, and it was determined that there was a positive and moderate relationship between the organizational commitment levels of the participants in the study and their perception of organizational trust and organizational justice. In addition, it has been determined that women's perception of organizational justice and organizational trust affects their organizational commitment.