Soren Kierkegaard'a umutsuzluk kavramı
- Tez No: 660791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KASIM ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
19. yüzyıl başında ortaya çıkan bir takım fikirlerle birlikte insanın artık akıl yoluyla kavranamayan karmaşık bir varlık olduğu fikri gelişmeye başlamıştır. İnsanın sadece biyolojik yönleri olan akılsal kategorilerle açıklanan bir varlık değil, aksine hem biyolojik hem bireysel hem de sosyal yönü olan karmaşık bir varlık olduğu düşünülmeye başlanmıştır. İnsana verilen önemin artmasıyla birlikte ortaya çıkan felsefe akımlarından birisi de sistem fikrine karşı bir akım olan varoluşçuluktur. Varoluşçuluğun özünde insan yatmaktadır. Bu akım ile birlikte insan ve insanın oluşturduğu yapısal olan değer kazanmaya başlanmıştır. İnsanın yapıp etmelerini inceleme konusu yapmıştır. İnsanın varoluşu, oluş olarak devam eden bir alan olduğu noktasına kadar ilerlemiştir. Soren Kierkegaard varoluşsal olana büyük katkısı olmuştur. Varoluş alanına özne kavramlarından yola çıkarak benliği ele almıştır. Bu kavramlardan yola çıkarak felsefesinde birçok kavrama yer vermiştir; bunların başında ise umutsuzluk, kaygı, korku endişe gibi kavramları ele alarak insanın içinde bulunduğu duruma yer vermiştir. Umutsuzluk Kierkegaard için“evrensel”olarak görülmüştür. Çünkü insanı sonluluktan sonsuzluğa geçişi umutsuzluk yoluyla gerçekleştiğini umutsuzluğun kaçınılmaz olduğunu ve insanın karşıtlarının bir sentezi olduğuna yani karmaşık bir varlık olduğunu dile getirmiştir. Bu çalışmam da varlığın sonlu ile sonsuz varlıklar arasına sıkışan insanın kendi olma sürecini umutsuzluk içinde yaşayarak farkına varılabileceğinin üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Some thought structures that emerged in the early years of the 19th century started to bring to the fore the idea that human beings are a complex entity that cannot be comprehended by reason. The thought of man as a being described in mental categories, which are only biological aspects, has been replaced by the idea that he is a complex being with both biological, individual and social aspects. One of the philosophical movements that emerged with the increase in the importance given to human beings is existentialism, which is a current against the idea of system. At the core of existentialism is included human being. With thismovement, the ideas created by human beings and humans has started to gain value. Actions of people have been the subject of research. The existence of human has progressed to the point that it is a field that continues as being. Soren Kierkegaard has made a great contribution to the existential field. He has associated the concept of the subject in the field of existence with the self. As a result of these concepts, he has included many concepts in his philosophy and at the beginning of these, he deals with concepts such as hopelessness, anxiety, fear and anxiety and includes the situation of the person. Hopelessness has seen as“universal”for Kierkegaard. Because he expressed that the transition from finitude to eternity takes place through hopelessness, that hopelessness is inevitable, and that human beings are a synthesis of opposites, that is, a complex being. In this study, it is emphasized that the being can be realized by squeezing between finite and infinite beings and living the process of being oneself in despair.