Lider kadın olma özelliklerini ortaya çıkaran faktörlerin incelenmesi: Örnek lider kadınların yaşam süreçleri
The examination of the factors that reveal the features of becoming leader women: Living processes of leading women
- Tez No: 660790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZMENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Liderlik, insanın var olduğu günden beri önemini korumuş ve bu kavram hakkında pek çok araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda liderlik ve liderlerin sahip olması gereken özellikler gelişen ve değişen dünya düzeniyle artan rekabet, bilginin yanında yeni yaratıcı fikirlerin çıkmasına ortam sağlamıştır. Günümüzde kadınların aktif çalışma hayatına dâhil olmasıyla bu konuda yapılan araştırmalar da çeşitlenmiştir. Liderlik kavramına ilişkin tarihten günümüze kadar çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Fakat bu görüşler ve uygulamalar zamanla yetersiz kalırken, insan odaklı liderlik yaklaşımları merkeze alınmıştır. Bu yaklaşımlar ışığında araştırmada, öncelikle kadının toplumdaki yeri ve önemi ele alınmış, günümüzdeki gelişim ana hatlarıyla verilerek çalışmanın zemini oluşturulmaya çalışılmıştır. Paleolitik çağdan başlayarak, günümüze kadar kadının toplumdaki yeri ve konumu incelenip liderlikte etkili oldukları alan ve davranışlar örneklerle ele alınmıştır. Liderlik kavramı, teorileri, cinsiyet ve liderlik, karşılaşılan engeller ve karar mekanizmalarındaki durumuna değinilerek günümüzdeki liderlik algısına etkisi alanyazındaki çalışmalarla ortaya konulmuş ve değerlendirilmiştir. Türkiye'de çeşitli alanlarda kariyerlerinde fark yaratan 15 kadın katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak, etkili liderlik özeliklerine ilişkin görüşler SWOT analizine göre yorumlanmış nitel araştırmalarda veri analizi yöntemlerinden içerik analizi tekniği kullanılarak katılımcıların liderlik tarzları belirlenmiştir. Araştırmaya dahil olan kadın katılımcıların insan odaklı liderlik özellikleri sergilediği tespit edilmiştir Kadınların başarı hikâyelerinde genel olarak, aile, özgüven, eğitim, eş, azim, alanında gelişim, cesaret, karşılıklı güven, doğru iletişim, vizyon, sahiplenme, insana değer verme, yaratıcılık ve çevreye uyum özellikleri başarıyı etkileyen önemli kilit değerler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of leadership has preserved its importance since human existence, and many studies have been discussed about this concept. In this context, leadership and the qualities that leaders should have, increased competition with the developing and changing world order, provided an environment for new creative ideas to emerge as well as knowledge. With the inclusion of women in active working life in today's life, researches on this subject have also diversified. Within the scope of the research, various opinions have been put forward at the point reached from history in the process of leadership concept. However, while these opinions and practices were insufficient in the situation and conditions of the period, people-oriented leadership approaches were placed at the center of the foreground. In the light of these approaches, the research has primarily addressed the place and importance of women in society, and it has been tried to form the basis of the study by giving the current development main lines. Starting from the Paleolithic age, the place and position of women in society have been examined and the areas and behaviors in which they are effective in leadership are discussed with examples. The concept of leadership, its theories, gender and leadership, the obstacles encountered and its status in decision mechanisms, and its effect on today's leadership perception has been revealed and evaluated with the studies in the literature. Finally, according to the effective leadership characteristics SWOT analysis of success in Turkey creates interpreted difference in their careers in various fields 15 women participants and making semi-structured interviews, using content analysis of qualitative research methods, leadership styles have been determined to be effective. It has been determined that the female participants included in the study have human-oriented leadership characteristics. In general, family, self-confidence, education, spouse, perseverance, development in the field, courage, mutual trust, correct communication, vision, ownership, value to human, creativity and adaptation to the environment. The important key that affect success are determined as values.