Kierkegaard'ta insan ve varoluş problemi
The problems of existence and man of Kierkegaard
- Tez No: 207579
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VELİ URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın ana teması Sören Kierkegaard'ın somut ve öznel insanın yaşamına ilişkin düşünceleridir. Bu nedenle çalışmada Kierkegaard'ın varoluş düşüncesine ağırlık verilmiştir. İnsanın doğası üzerine özgün düşünceler geliştiren Kierkegaard onun kendi benliğini kurduğu ilişkiler sonucunda oluşturduğunu düşünür. İnsanın kendisiyle kurduğu ilişki sonucu umutsuzluk, dünya ile kurduğu ilişki sonucu ise kaygı ortaya çıkar. Kierkegaard'a göre, insan kendi varoluşunu ancak Tanrı ile ilişki kurarak gerçekleştirebilir. Tanrı ile sevgi ilişkisi kurmak isteyen insan öncelikle kendi sınırlarını ve olanaklarını bilmelidir. Umutsuzluğa düşen insan kendi sınırlarının farkına varır. Kaygı duyan insan ise kendi sonluluğunun farkına varır. Böylelikle bu duyguları yaşayan insanlar kendi gerçeğinin bilincine vararak bir benlik oluşturmaya çalışırlar. Bundan dolayı çalışmanın önemli bir bölümünü insanın kurduğu ilişkiler oluşturur. Çünkü benlik, insanın kendisi, çevresi ve Tanrı ile ilgisini kuran, onun kendisini öznel bir hakikat olarak kavramasına neden olan bir kavramdır. Bu nedenle çalışmada benlik kavramı oluşturduğu öğeleri bakımından irdelenerek onun gelişimi açıklanmaya çalışılmıştır. Kierkegaard insanın estetik, etik ve dinsel aşamada ne ile nasıl ilişki kurduğunu göstermeye çalışmıştır. Tezin tümü dikkatle okunduğunda Kierkegaard'a göre, insanın ideal bir benliğe ulaşma yolunda atması gereken adımların neler olduğu ve onun varoluşunu nasıl anlamlı hale getirebileceği sorularına cevap verilebileceğini umut ediyorum
Özet (Çeviri)
The main idea of this study is the opinions of Sören Kierkegaard relating to the life of concrete and subjective human. Therefore, Kierkegaard?s opinions about existence are emphasized in the study. Kierkegaard, who developed original ideas about human nature, thinks that human creates his own ego by establishing relations. Hopelessness arises as a result of the relation established by oneself, where anxiety arises as a result of the relations established by the world. For Kierkegaard, human can realize his existence provided that he contacts with Supreme Being. Human who desires to establish amity relation with Supreme Being, firstly must know his limitations and possibilities. Human who is in despair notices his own limitation whereas human who is concerned notices his termination. As a consequence, human who feels these sensations, tries to form an ego by realizing his own reality. For this reason, human relations constitute most of the study. Because ego is a notion which connects human to himself, his environment and Supreme Being and which causes him to apprehend himself as a subjective fact. Thus, in the study notion of ego is examined according to its elements and its development is tried to be explained. Kierkegaard tried to show that how and by what human establish relations in the aesthetic, ethic and religious stages. If all the study is perused, I hope that questions of Kierkegaard?s opinions about which steps human should take in order to reach an ideal ego and how to make its existence meaningful will be answered.